0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

راهنماى نصب اينورتر بر روى پمپ

دسته بندی :آموزش, نصب و راه اندازی ۲۸ مهر ۱۴۰۱ معصومه سلیمی 5575
راه اندازی اینورتر بر روی پمپ

نصب تجهيزات مختلف در كنار جذابيت، می‌ تواند سختى‌ هایی نيز به همراه داشته باشد. شايد برايتان جالب باشد كه مى‌ توانيد با نصب يك وسيله بسيار كارآمد به نام اینورتر، علاوه‌ بر حذف منبع انبساط و تجهيزات جانبي نصب پمپ، به خوبى پمپ خود را در برابر نوسانات و قطعى برق، كنترل كنيد. از دیگر کاربرد اینورتر می توان به تنظيم دور موتور پمپ و کنترل فشار و آبدهى اشاره کرد.

اينورتر پمپ چيست؟

اينورتر دستگاهى است كه جريان مستقيم را به جريان متناوب تبديل مى‌کند.  اين دستگاه در همه تجهيزات برق صنعتى در صنايع مختلف به كار مى‌رود. اينورتر به طور مستقيم مسئول كنترل سرعت موتور الكتريكى است. يكى از چالش‌های ساختمان‌های بلند در شهرها، آب‌رسانی به طبقات بالا با فشار مناسب است. سيستم سنتى لوله‌کشی آب پاسخگوى نياز شهرسازى امروزى نيست. به همين دليل براى رساندن آب به طبقات بالا از پمپ‌های آب استفاده مى‌کنند تا فشار آب را تقويت كنند. نوع پمپى كه به كار مى‌رود به تعداد طبقات و تعداد واحدهاى هر ساختمان وابسته است.

پمپ آب نيز يك موتور الكتريكى است كه مصرف برق بالايى دارد؛ بنابراين براى كنترل ميزان مصرف و كاهش آن، از اينورتر استفاده مى‌شود. به طوركلى اينورترها خروجى پمپ را كنترل مى‌کنند به طورى كه همه قسمت‌های ساختمان بتوانند آب با سطح فشارى مناسب داشته باشند. اين يكى از كاربردهاى گسترده اينورتر پمپ آب است. اما به طور كلى، هر جا كه نياز به استفاده از آب و سيستم‌های آبيارى و گردش آب باشد و پمپ‌های آب بكار رود، اينورترهاى پمپ هم براى بهينه‌سازی سيستم استفاده مى‌شوند.

انواع اينورتر پمپ

اينورتر پمپ از نظر تعداد فاز و ولتاژ ورودى، به دو دسته كلى تقسيم مى‌شوند که عبارت‌اند از :

  • اينورتر سه فاز
  • اينورتر تکفاز

از ديدگاه كاربردى نيز در مصارف خانگى، صنعتى و كشاورزى به كار مى‌روند. پمپ در مصارف خانگى براى افزايش آب در لوله‌کشی‌ها و ثابت نگهداشتن آن استفاده مى‌شود. در مصارف صنعتى نيز براى كاهش مصرف بهبود كار موتورهاى صنعتى بكار مى‌رود. در كشاورزى نيز از پمپ‌های آب، در بخش آبيارى، براى تنظيم فشار آب، كاهش مصرف آب و جلوگيرى از هدر رفتن آب استفاده مى‌شود.

روش كار اينورتر پمپ

روش كار اينورتر پمپ به اين گونه است كه ولتاژ يا فركانس را به ولتاژ يا فركانسى ديگر تبديل مى‌کند. در يك اينورتر پمپ، ولتاژ ورودى همان ولتاژ خروجى است اما ميزان فركانس آن‌ها متفاوت است. سرعت ثابت معمولى موتور پمپ توسط فركانس شكبه تعيين مى‌شود كه تغيير سرعت پمپ و كنترل جريان و فشار مى‌شود.

بيشتر اينورترهاى پمپ با فشار ثابت كار مى‌کند. حسگر فشارى كه روى لوله خروجى با خود اينورتر تعبيه شده، هرگونه انحراف فشار از نقطه تتظيم شده را تشخيص داده و سرعت پمپ را بر اساس آن تنظيم مى‌کند. با كنترل فركانس ورودى، پمپ اول كنترل شده و با كنترل PID ميزان فشار آب را كنترل مى‌کند. اگر نياز به بيشتر يا كمتر شدن فشار آب بود، در صورتى كه پمپ‌های ديگرى وجود داشتند، ميزان آب با روشن يا خاموش شدن آن‌ها به سطح مورد نياز مى‌رسد.

اينورترها اجازه مى‌دهند كه فركانس خروجى، بيشتر از فركانس شبكه باشد و در نتيجه سرعت پمپ بالا رود و جريان و فشار بيشترى را فراهم کند.

چرا از اينورترها استفاده كنيم؟

مهم‌ترین کاربرد اينورترها اين است كه مديريت مصرف آب و استفاده درست از اين منبع طبيعى مهم و در كنار آن كاهش مصرف برق است. استفاده تر اينورتر پمپ به شكل غيرمستقيم به حفظ محيط زيست، كاهش آلودگى و حفظ منابع طبيعى نيز كمك مى‌کند. كاربرد اينورتر در بخش كشاورزى  و صنعت نه انها باعث كاهش مصرف برق مى‌شود، بلكه موجب استفاده بهينه از آب نيز مى‌شود.

با استفاده از آن‌ها می‌توان آب را روى فشار ثابتى تنظيم نمود كه در بحث آبيارى نيز اهميت زيادى دارد. همچنين زمانى كه نيازى به آب نيست اينورتر به حالت خواب مى‌رود و موتور خاموش مى‌شود و زمانى كه نياز به آبيارى باشد، روشن مى‌شود. استفاده از اينورترها باعث كاهش هزينه‌های راه اندازى، تعمير و نگهدارى پمپ‌های آب مى‌شود و طول عمر آن‌ها را افزايش مى‌دهد.

مزاياى استفاده از اينورتر

استفاده از اينورتر پمپ مزاياى گوناگونى دارد كه عبارت‌اند از :

راه اندازى نرم و صداى كمتر

محافظت از موتور پمپ دربرابر نوسانات شديد برق شهرى

بى نياز شدن به منبع انبساط و رهايى از خرابى‌هايى مثل، سوراخ شدن، سوختن و ..

امكان راه اندازى پمپ با برق تكفاز و همچنين سه فاز

بى نياز شدن به منبع انبساط، پنجراهى، گيج فشار

راندمان بسيار بالا و كاهش شديد مصرف برق

سهولت در استفاده و فضاى اشغالى بسيار كم

امكان راه اندازى پمپ و بوستر پمپ براى ساختمان‌های بلنذ و برج‌ها

كاهش هزينه‌های ساختمان در دراز مدت

امكان إيجاد حالت خاموش شدن كامل پمپ در شب كه كاملاً پمپ بلا استفاده است

بالا رفتن عمر مفيد پمپ

مراحل نصب اينورتر بر روی پمپ آب

در ابتدا لازم است تا مكانى كاملاً سر پوشيده و دور از نور خورشيد را براى نصب پمپ آب خانگى انتخاب كنيد سطحى كه پمپ آب بر روى آن قرار مى‌گیرد، بايد كاملاً صاف و يكدست باشد.

قبل از هرچيز فلكه اصلى آب ساختمان را ببنديد، سپس شير آب لوله‌کشی ساختمان را باز كنيد و اجازه دهيد آب درون لوله‌کشی ساختمان جريان يابد و فشار آب درون آن‌ها زياد شود.

در اين مرحله از نصب اينورتر، بايد سه راهى را وسط لوله اصلى آب كه در طبقه همكف واقع شده است، نصب كنيد.

لوله جديد را از قسمت بالايى سه راهى به سمت ورودى منبع انبساط نصب كنيد. پس از آن بايد اتصالا ٩٠ درجه را در مسير لوله‌کشی آب قرار دهيد؛ به طورى كه در قسمت زيرين منبع انبساط شما واقع مى‌شوند.

لوله‌کشی آب داخل ساختمان كه آب را به درون ساختمان هدايت مى‌كند را به طرف ديگر سه راهى متصل كنيد.

مخزن انبساط خود را يك مكان كه مناسب است، قرار دهيد

در مرحله نهايى، بايد از قسمت خروجى، منبع انبساط يك لوله به سمت ورودى پمپ آب خانگى خود متصل كنيد. در صورت لزوم، منبع انبساط را با استفاده از شير هواگيرى از هوا پر كنيد

در قسمت خروجى نيز بايد حتماً شيرى نصب شود تا در صورت خاموش شدن پمپ، آب به داخل پمپ برنگردد.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: