0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

علت داغ شدن پمپ آب خانگی

دسته بندی :آموزش ۲۴ خرداد ۱۴۰۲ مهدیه عرب نژاد 590
علت داغ شدن پمپ آب

«پمپ آب خانگی» یکی از تجهیزات بسیار کاربردی در صنایع گوناگون می‌باشد. این ابزار برای تنظیم فشار آب، نقش بالایی داشته و مثل پمپ‌های دیگر، قادر است بر اساس فاکتورهای گوناگونی دسته‌ بندی گردد؛ دمای این ابزار پرکاربرد گاهی بیش از اندازه بالا می‌رود و می‌تواند مشکلات متعددی را برای افراد به وجود آورد. ما در این مقاله قصد داریم تا به سوال «چرا پمپ آب خانگی داغ می‌شود؟» پاسخ دهیم و ریشه اصلی این مشکل را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

توضیح مختصری از پمپ آب خانگی

«پمپ آب خانگی» درواقع یکی از انواع پمپ‌هاست که ‌قادر است تا فشار آب در ساختمان‌های مسکونی را تنظیم و به میزان لازم تقویت کند. این دسته از پمپ‌ها جهت استفاده در ساختمان‌های بزرگ کارایی زیادی ندارند و لازم است تا در این ساختمان‌ها از بوستر پمپ‌های آب ‌رسانی قدرتمند بهره‌گیری شود. پمپ خانگی اغلب به جریان برق نیاز داشته و به همین علت به آن «الکتروپمپ» نیز می‌گویند. در اصل، وجود و نصب پمپ آب خانگی، در مسیر انشعابات واحدهای مسکونی، سبب بالا رفتن فشار و سرعت جریان آب می‌شود.

داغ شدن پمپ آب خانگی

می‌توان گفت که تمام تجهیزات پمپ آب خانگی مانند بدنه، منبع تحت فشار، اتصالات و کلید اتومات، باید تا دمای ۳۲ درجه سانتی گراد باقی بمانند. به علاوه، تجهیزاتی مثل سیم پیچ دینام می‌تواند تا دمای ۵۰ تا ۵۵ درجه سانتی گراد بالا برود و مشکلاتی را ایجاد نماید؛ اما مسئله اصلی از جایی شروع می‌شود که دمای قطعات پمپ آب خانگی، به میزانی بیشتر از حد تعیین شده می‌رسد و از آن تجاوز می‌کند. در این شرایط با بی‌توجهی به دمای غیرمجاز احتمال اتفاقات جبران ناپذیر بالا می‌رود. از همین رو، لازم است تا با یک متخصص محصولات صنعتی مشورت کنید، یا اینکه از دفترچه راهنمای محصول کمک بگیرید.

مهم‌ترین دلایل داغ شدن بیش از حد پمپ آب خانگی

برای رفع مشکل داغ شدن غیرطبیعی پمپ آب خانگی، باید ابتدا ریشه مشکل را بیابید. چند نمونه از مهم‌ترین دلایل بالا رفتن دمای پمپ آب خانگی عبارت‌اند از:

 • افزایش غیرطبیعی سرعت دوران پمپ آب
 •  ویسکوزیته بیش از حد سیال
 •  عدم وجود آب در پمپ آب خانگی
 •  خرد شدن بلبرینگ
 •  ایجاد اتصال در مدار
 •  پمپ آب بی‌کیفیت

افزایش غیرطبیعی سرعت دوران پمپ آب

بالا رفتن غیرطبیعی سرعت دوران پمپ آب خانگی، یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش دمای آن است. گرچه این اتفاق با احتمال بسیار کم برای پمپ آب رخ می‌دهد، اما همچنان باید جدی گرفته شود. در برخی شرایط، قدرت پمپ آب جهت پمپاژ سیال بالاتر از حد استاندارد رفته و پمپ، آب بیشتری را پمپاژ می‌نماید. این مسئله شاید در ظاهر اتفاق خوبی باشد؛ اما اگر این اتفاق به دفعات رخ دهد، سبب داغ شدن پمپ آب خانگی خواهد شد. چند نمونه از دلایل بالا رفتن سرعت دوران پمپ عبارت‌اند از:

 •  نوسان ولتاژ برق
 •  بهره‌گیری از پمپ کمکی جهت بالا بردن فشار
 •  استفاده از پمپ فشار قوی با اسب بخار نامناسب در یک محیط کوچک

ویسکوزینه بیش از حد سیال

یکی دیگر از دلایل مهم بالا رفتن دمای پمپ آب خانگی مربوط به «ویسکوزینه بالا یا بیش از حد سیال» می‌باشد. پمپ آب، حجم معینی داشته و لازم است تا برای هر بار پمپاژ، فشار لازمه در پمپ ایجاد شود. اگر فشار آب به میزان بالایی به بدنه و سیستم سیال پمپ وارد شود، علاوه بر اینکه دمای پمپ افزایش می یابد، انتقال این دما نیز به موتور و آب‌بندی پمپ دچار خسارت خواهد شد. اگر پمپ آب، بعد از استارت شدن، به سرعت تغییر دما دهد و داغ شود، بدان معناست که ویسکوزیته سیال بسیار بالا بوده و باید شرایط کار پمپ مورد بررسی قرار گیرد.

عدم وجود آب در پمپ آب خانگی

اگر آب کافی در پمپ وجود نداشته باشد، ممکن است خسارات جبران ناپذیری متوجه این تجهیز صنعتی شود. مبحث وجود آب کافی در پمپ، یکی از حیاطی‌ترین مباحث بوده؛ چراکه وجود آب درون آن مانند یک عایق عمل می‌کند و می‌تواند به عنوان مانعی محکم بر سر راه داغ شدن پمپ آب معرفی شود. چنانچه در پمپ آب، هیچ آبی وجود نداشته باشد، شاهد بالا رفتن دمای پمپ با سرعت بسیار بالا خواهیم بود. چند نمونه از مهم‌ترین دلایلی که سبب عدم وجود آب در پمپ آب خانگی می‌شود عبارت‌اند از:

 •  پمپ دارای نشتی می‌باشد
 •  عدم تنظیم بودن کلید اتوماتیک پمپ
 •  هوا کشیدن پمپ آب

خرد شدن یا شکستن بلبرینگ پمپ آب خانگی، یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است برای این تجهیز پیش بیاید. این اتفاق مشکلات جبران ناپذیری را به وجود می‌آورد. این مسئله به دو علت مهم پیش می‌آید که عبارت‌اند از:

 1. فشار زیادی وارده به بلبرینگ
 2.  عدم گریس‌‌کاری شدم اصولی دستگاه
  امکان ورود تنش‌های گوناگونی به پمپ وجود دارد که می‌تواند به بلبرینگ‌ها فشار وارد کند. این تنش‌ها پس از مدتی به یاتاقان‌ها آسیب زده و سبب خرابی شافت و شکستن پروانه خواهند شد. تمامی مسائل گفته شده، دلیلی منطقی هستند بر داغ شدن بیش از حد پمپ آب خانگی.

ایجاد اتصال در مدار

به هنگام ورود برق به پمپ آب خانگی، احتمال ایجاد یک نوع اتصال در سیم پیچ بالا می‌رود. این اتصال، مسیر جریان برق را کوتاه کرده و مانع از ایجاد میدان مغناطیسی خواهد شد. در همین حین، اگر دست خود را روی بدنه پمپ بگذارید، نوعی داغی غیرطبیعی را احساس خواهید کرد.

پمپ آب بی‌کیفیت

کیفیت در قطعات و تجهیزات صنعتی نقشی حیاتی را ایفا می‌کند. این اصل مهم باید به طور ویژه‌ای مورد توجه و بررسی قرار گیرد تا در روند کار دستگاه، مشکلاتی ایجاد نشود. لازم است تا در هنگام خرید یک پمپ آب خانگی، به تمامی اطلاعات مربوط به آن توجه کنید تا پس از خرید و استفاده با مشکل داغ شدن بیش از حد آن مواجه نشوید.

تاثیر اختلال فشار آب بر داغ شدن پمپ

منبع تحت فشار پمپ، وظیفه برقرار کردن فشار کافی، آبرسانی ساختمان و جبران افت فشار را داراست. چنانچه منبع تحت فشار به درستی کار نکند، پمپ آب داغ خواهد شد. چند نمونه از دلایل اختلال فشار آب در منبع تحت فشار عبارت‌اند از:

 • کوچک بودن بیش از حد تحت فشار
 •  دیافراگم نشتی دارد
 •  خشک کار کردن پمپ آب
 •  اشتباه بودن محل نصب مخزن

جلوگیری از داغ شدن پمپ آب

برای اینکه از داغ شدن بیش از حد پمپ آب جلوگیری نمایید، باید تمامی موارد و مشکلات گفته شده را به طور‌ کامل بررسی و برطرف کنید. نکته قابل توجه آن است که اگر قصد باز کردن تجهیز را دارید، حتما از سرد شدن آن مطمئن شوید و سپس اقدام به تعمیر کنید. همچنین می‌توانید برای بر طرف کردن این مشکل از یک متخصص تجهیزات صنعتی کمک بگیرید.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، داغ شدن پمپ آب خانگی دارای ریشه‌های گوناگونی بوده و باید جدی گرفته شود. این مشکل بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که به دستگاه فشار وارد می‌شود. این فشار وارده می‌تواند به علت‌های گوناگونی باشد. چنانچه شما دمای بالای پمپ آب خانگی را جدی نگیرید، ممکن است پس از مدتی تجهیز بسوزد و از کار بیافتد.

سوالات متداول

 • چگونه می‌توان در خانه مشکل داغ شدن پمپ آب خانگی را رفع کرد؟

شما می‌توانید در این تجهیز از کلید اتوماتیک دیجیتال استفاده کنید و از داغ شدن دستگاه جلوگیری نمایید.

 • چرا باید داغ شدن پمپ آب را جدی گرفت؟

بررسی علت داغ شدن پمپ آب خانگی و حل کردن مشکل آن باید به سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود؛ چراکه در غیر این صورت پمپ از کار خواهد افتاد.

 • مهم‌ترین علت داغ شدن پمپ آب خانگی چیست؟

عدم وجود آب در پمپ، ویسکوزیته بالا، اندازه و توان نامناسب می‌تواند از مهم‌ترین دلایل داغ شدن پمپ آب خانگی باشد.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: