0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

پلاک خوانی گیربکس صنعتی

دسته بندی :راهنمای خرید ۱۲ مرداد ۱۴۰۲ مهدیه عرب نژاد 584
انواع الکتروموتور

گیربکس‌های صنعتی از دسته ابزارهای مهم مورد استفا‌ده در صنعت هستند که کاربردهای زیادی دارند. این دسته از گیربکس‌ها وزن بالایی داشته و اطلاعات مرتبط به آنان برای استفاده درست باید به طور کامل مورد توجه قرار بگیرد. یکی از مهم‌ترین مسائلی که به گیربکس‌های صنعتی مرتبط می‌شود، پلاک آنان می‌باشد. این پلاک اطلاعات جامعی را به مصرف کننده ارائه می‌کند و باید حتما روش درست پلاک خوانی را یاد گرفت. در ادامه به روش پلاک خوانی گیربکس صنعتی می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

آشنایی با پلاک خوانی گیربکس صنعتی

داشتن اطلاعات مرتبط به پلاک خوانی گیربکس صنعتی شما را در انتخاب بهترین نمونه از گیربکس یاری خواهد کرد. این کار همچنین یکی از روش‌های اصلی برای شناسایی و مدیریت دقیق یک تجهیز صنعتی می‌باشد. به طور کلی، در پلاک‌های گیربکس‌های صنعتی اطلاعات زیر درج شده است:

 •  تاریخ دقیق ساخت تجهیز
 •  توان گیربکس
 •  نسبت‌های تبدیل دستگاه
 •  سرعت ورودی و سرعت خروجی گیربکس
 •  نوع روانکاری دستگاه
 •  حجم روغن مورد نیاز
 •  شکل و لوگوی شرکت سازنده
 •  شماره گیربکس
 •  وزن دستگاه
 •  مشخصات جانبی دستگاه

چرا پلاک‌ خوانی اهمیت دارد؟

پلاک خوانی گیربکس‌های صنعتی اهمیت بالایی در شناسایی دستگاه‌ها داشته و اطلاعات بسیار مهمی را درباره قدرت گیربکس و نگهداری آن ارائه می‌دهد. آشنا شدن با اطلاعاتی مانند سرعت ورودی، نسبت دنده، خروجی و توان گیربکس تنها زمانی که پلاک خوانی انجام شود، میسر می‌شود. پیش از خرید گیربکس لازم است تا نیازهای صنعتی مورد نیاز خود را محاسبه کنید و سپس گیربکسی متناسب را خریداری نمایید.
داشتن اطلاعات درباره مشخصات گیربکس‌های صنعتی که فاقد پلاک هستند، کاری بسیار دشوار بوده و احتمال ایجاد خطای محاسباتی را بالا می‌برد. به عنوان نمونه اگر شما از توان اصلی دستگاه اطلاعاتی نداشته باشید، قادر نیستید تا به درستی از دستگاه استفاده کنید. نتیجتاً احتمال آسیب رسیدن به دستگاه بالا می‌رود.
به علاوه، چنانچه نیازمند تعویض قطعات گوناگون دستگاه باشید، بدون داشتن پلاک گیربکس نمی‌توانید تشخیص دهید که دقیقاً باید به عنوان اولین اقدام چه کاری انجام دهید.
حال که به اهمیت پلاک خوانی گیربکس صنعتی پی بردید، باید بدانید که بخش پلاک باید ضرورتاً تمیز نگهداشته شود تا اطلاعات همواره قابل خواندن باشند. در ادامه به بخش‌های گوناگون مرتبط به پلاک گیربکس اشاره خواهیم داشت.

نسبت تبدیل گیربکس صنعتی

منظور اصلی از نسبت تبدیل در گیربکس‌های صنعتی، نسبت سرعت ورودی، به سرعت خروجی می‌باشد. این نسبت را در بعضی از پلاک‌ها با حرف i یا در مواردی با Ratio نمایش می‌دهند. این دسته از گیربکس‌ها اغلب به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند مانند گیربکس کاهنده و گیربکس افزاینده.
برخی از گیربکس‌ها با نسبت یک به یک، ارائه شده که این نکته به معنای یکسان بودن سرعت ورودی و خروجی خواهد بود.
امکان آن وجود دارد که در برخی از پلاک‌های گیربکس‌ها دو نمونه نسبت تبدیل تعریف شود با عنوان‌های اسمی و حقیقی.
تولیدکنندگان گیربکس‌ها، با‌توجه به نیاز بازار و مصرف‌کنندگان، گیربکس‌هایی با نسبت تبدیل نامی یکسانی طراحی می‌نمایند. اما نسبت تبدیل حقیقی آنان با‌توجه به نوع طراحی دنده‌ها امکان تغییر دارد؛ این دسته تغییرات اغلب تا ۳٪ نسبت نامی بوده و در اغلب موارد مشکلی برای تجهیزات ایجاد نمی‌کنند. مگر آنکه در شرایطی که موتور یا هر تجهیز دوار دیگری همزمان با دو یا بیشتر از دو گیربکس در حالت دوران قرار گیرد؛ در این حالت لازم است تا نسبت تبدیل حقیقی تمامی گیربکس‌ها با یکدیگر هم اندازه باشد.

شماره و مدل گیربکس

شماره سریال و مدل گیربکس، درواقع دنباله‌ای از حروف و اعداد می‌باشد که توسط شرکت تولیدکننده تعیین می‌گردد. فقط با در اختیار داشتن مدل و شماره گیربکس می‌توانید مشخصات آن را از وبسایت‌های سازنده مشاهده کرده یا کاتالوگ‌‌های مربوط به آن را بیابید. حروف استفاده شده در مدل گیربکس می‌تواند بیان‌گر اطلاعاتی درباره نوع فلنج، شافت، روش نصب و زاویه شافت‌ها نسبت به یکدیگر باشد.

مشخصات روغن در پلاک گیربکس صنعتی

مشخصات روغن و روش‌ روانکاری گیربکس‌ها اغلب روی پلاک آنان مشخص شده‌اند. توجه داشته باشید که صرفاً از نوع و درجه روغن نوشته شده بر روی پلاک جهت روانکاری گیربکس بهره ببرید. همچنین میزان روغن‌کاری بر روی پلاک مشخص شده است، معمولاً بر حسب لیتر بیان می‌گردد و همچنین باتوجه به نوع روانکاری، میزان آن متغیر خواهد بود.

توان گیربکس صنعتی

در کنار تمامی موارد مرتبط به گیربکس‌های صنعتی، توان گیربکس‌ها نیز بر روی پلاک ثبت شده و محدوده توان قابل انتقال نیز بر حسب کیلووات نمایش داده می‌شوند. در کنار موارد فوق، ممکن است که نکات دیگری نیز مانند حداکثر و حداقل دمای محیط، تعداد روشن و خاموش شدن در ساعت، جریان روغن، وزن گیربکس زمان سرویس فاکتور، اطلاعات تماس شرکت سازنده در پلاک ثبت گردد.

سرعت ورودی و خروجی گیربکس‌های صنعتی

دور ورودی و خروجی گیربکس که آن را با RPM نیز نشان می‌دهند، یکی از اصلی‌ترین موارد بین گیربکس و الکتروموتور بوده که باید بررسی شود. دور ورودی گیربکس لازم است تا با دور خروجی الکتروموتور تطبیق داده شود. در صورت عدم مطابقت دور موتور با گیربکس، خرابی‌های زودرسی متوجه گیربکس خواهد شد.
یکی از اشتباه‌ترین تصورات افراد درباره گیربکس‌ها این است که کم شدن دور ورودی، هیچگونه ضرری به گیربکس نمی‌رساند و در اغلب موارد، افراد بدون در نظر گرفتن مشخصات گیربکس، توان را ثابت نگه می‌دارند تا دور ورودی را با بهره‌گیری از تسمه کاهش دهند. کم شدن دور ورودی در شرایطی که توان ثابت می‌باشد، منجر به بالا رفتن گشتاور می‌شود.

چنانچه قادر به پلاک خوانی گیربکس نبودیم چه کار کنیم؟

اگر پلاک گیربکس خوانا نبود، لازم است تا برای گرفتن اطلاعات تکمیلی به وب‌سایت اصلی شرکت تولیدکننده تجهیز مراجعه کنید. این سایت‌ها اطلاعات مورد نیاز مصرف‌کنندگان درباره انواع گوناگونی از گیربکس‌های صنعتی را ارائه می‌کنند و به راحتی می‌توان دریافت که دقیقاً چه اقداماتی در جهت نگهداری از گیربکس نیاز است.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، پلاک خوانی گیربکس‌های صنعتی پروسه‌ای ضروری است که طی آن شما قادر هستید تا اطلاعات تکمیلی درباره تجهیز را دریافت کنید. عدم توانایی در خواندن پلاک گیربکس صنعتی ممکن است سبب شود تا شما بیش از حد توان دستگاه کار بکشید یا نکات مرتبط به آن را رعایت نکنید؛ که نهایتاً این امر سبب آسیب رسیدن به دستگاه شما خواهد شد.

سوالات متداول

 • پلاک گیربکس صنعتی چیست؟

پلاک‌های تجهیزات صنعتی درواقع برچسبی است که اطلاعات مورد نیاز مصرف کننده را به افراد منتقل می‌کند.

چنانچه پلاک گیربکس در دسترس نبود چگونه از اطلاعات مرتبط به دستگاه مطلع شویم؟

 • شما در این شرایط می‌توانید با شرکت سازنده تماس برقرار نمایید.
راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: