0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

پنج دلیل سوختن پمپ کفکش

دسته بندی :آموزش ۱۵ تیر ۱۴۰۲ مهدیه عرب نژاد 571
کفکش فلوتر دار

پمپ‌ها، تجهیزاتی هستند که توانسته‌اند، تقریباً تمامی جوانب زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهند. این دستگاه‌ها دارای انواع گوناگونی بوده و برای کاربردهای گوناگونی نیز تهیه و تولید شده‌اند. یکی از انواع این قطعات پمپ کفکش است که برای انتقال آب صاف یا در بدترین حالت منتقل کردن آب همراه با مقدار کمی شن و ماسه مورد بهره‌گیری واقع می‌شود. همانطور که تمامی قطعات مکانیکی دارای استهلاک هستند و امکان آن وجود دارد که به دلایل گوناگونی دچار خرابی شوند؛ نمی‌توانیم پمپ کفکش را از این قاعده مستثنی بدانیم. در این مقاله همراه ما باشید تا به انواع دلایلی که سبب سوختن پمپ کفکش می‌شوند، بپردازیم.

پمپ کفکش چیست؟

پمپی که جهت انتقال آب صاف به کار می‌رود را پمپ کفکش می‌گویند. پمپ‌های کفکش بر اساس جنس پمپ درای سه دسته آلومینیومی، چدنی و استنلس استیل هستند. کفکش‌ها زیر مجموعه موتور پمپ‌های سانتریفیوژ بوده و در دو نوع کفکش 3 فاز و کفکش 1 فاز طراحی و تولید می‌گردند. این محصولات به صورت تکفاز جهت استفاده در مصارف خانگی، با قطرهای دهانه خروجی ۱ و ۲ و ۳ و ¼ ۱ اینچ تولید شده و نمونه سه فاز آن نیز برای مصارف صنعتی با سایز دهانه خروجی ۱، ۳، ۴ و ۶ اینچ طراحی شده اند.
محدوده توان این دسته از پمپ‌های کف‌کش می‌تواند از یک تا بیست اسب بخار تعریف شود. باتوجه به نیاز مشتری، این تجهیزات با جنس بدنه گوناگون عرضه می‌شوند. برای نمونه، بیشترین کاربری این محصولات را برای چاه آب می‌دانیم.

مهم‌ترین علل خرابی و سوختن پمپ کفکش چیست؟

پمپ‌های کفکش، از دسته پمپ‌های کاربردی بوده که موارد استفاده‌ گسترده‌ای را در بر می‌گیرند. باتوجه به موارد استفاده این دستگاه‌ها، دور از انتظار نیست که این قطعات دچار خرابی‌های زودرس و همچنین سوختن ناگهانی شوند.
در وهله اول برای اینکه مشکلات و خرابی این دسته از تجهیزات را حل کنید، باید از مسئله اصلی خرابی مطلع شوید. پس از یافتن ریشه مشکل، می‌توانید از سوختن و از بین رفتن کلی تجهیز جلوگیری کنید. در ادامه به پنج علل سوختن پمپ کفکش اشاره داریم:

 • پایین بودن کیفیت عملکرد
 • خرابی اجزای سازنده پمپ
 • مشکلات مکانیکی پمپ کفکش
 • عدم توجه به موقعیت پمپ
 • عدم رسیدگی به پمپ

پایین بودن کیفیت عملکرد

گاهی دسته‌ای از مشکلات برای پمپ کفکش ایجاد می‌شود که برطرف کردن آنان کار سا‌ده‌ای است. اما به دلیل اینکه همچنان پمپ‌ قادر به انجام دادن کار می‌باشد، افراد توجه‌ای به مشکلات پیش آمده نمی‌کنند. گاهی‌ در این پمپ‌ها، شاهد عدم خروج آب، عدم آبدهی درست و قطع و وصل شدن آب هستیم که دلایل مختلفی سبب بروز این اتفاقات می‌شوند. در این حالت برای جلوگیری از ایجاد مشکلات دیگر باید بررسی صافی در خط مکش، تنظیم بودن شیر فلکه، بررسی سطح آب در چاه، بررسی سلامت پروانه، بررسی خطوط انتقال و بررسی قرارگیری لوله تخلیه آب به درستی انجام پذیرد.
در این شرایط گرچه ممکن است که فرایند تعمیر و بررسی کمی وقت‌گیر باشد؛ اما شما اطمینان حاصل خواهید کرد که مشکلات دیگر رخ نخواهند داد و نتیجتاً از احتمال سوختن پمپ جلوگیری خواهد شد.

خرابی اجزای سازنده پمپ

یکی از اصلی‌ترین دلایل سوختن پمپ‌های کفکش، خرابی اجزای سازنده آنان است. تعمیر پمپ کفکش، بسیار ساده و کم هزینه می‌باشد و اگر شما از همان ابتدای بروز مشکل سعی بر درست نمودن قطعات آسیب دیده کنید، مشکلات جدی‌تر رخ نخواهند داد. برخی‌ از قطعات پمپ کفکش عبارت‌اند از:

 • بدنه کف کش
 •  پایه کف کش
 •  پروانه موجود در پمپ
 •  بدنه موتور
 •  کلگی پمپ
 •  حلقه نگهدارنده
 •  روتور و یاتاقان

مشکلات مکانیکی پمپ کفکش

یکی از عواملی که موجب نیاز پمپ کفکش به تعمیر ‌و نهایتاً سوختن پمپ می‌گردد خراب شدن سیل مکانیکی است. هنگامی که سیل مکانیکی با مشکل مواجه شود، آب به درون سیم پیچ‌های دستگاه نفوذ کرده و موجب سوختن آن خواهد شد. در این حالت، عملکرد دستگاه کاملا‌ از بین خواهد رفت. ممکن است بپرسید که دقیقاً چه عواملی سبب ایجاد این مشکلات می‌شوند. باید بگوییم که وقتی دستگاه کفکش، به هر علتی، با حالت خشک کار می‌کند و سیال مناسب به آن نمی‌رسد، می‌توانیم شاهد خرابی سیل مکانیکی باشیم.
در برخی از موارد با از بین رفتن آب بند نیز می‌توانیم شاهد ورود آب به سیم پیچ‌ها باشیم که برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی باید به جلوگیری از خشک کار کردن پمپ کفکش، توجه به شرایط نصب اصولی سیل مکانیکی، بررسی شرایط مقاومت سیل مکانیکی در برابر مواد شیمیایی، روانکاری دستگاه و جلوگیری از گرمای بیش از حد دستگاه توجه بالایی کنید.

عدم توجه به موقعیت پمپ

یکی از مهم‌ترین علل سوختن پمپ کفکش، قرار گرفتن نامناسب پمپ درون سیال است. جهت قراردادن این تجهیز در چاه، لازم است تا به برخی از فاکتورهای مهم توجه داشته باشید. در این حالت، از بروز مشکلات جدی و سوختن تجهیز جلوگیری خواهد شد. جهت قراردادن این کفکش‌ها درون چاه یا استخر، باید از طناب‌ها یا سیم‌های بکسل گالوانیزه بهره بگیرید. همچنین استفاده از کابل‌ها برای قرار دادن آنان در محل مد نظر، به هیچ عنوان ایده‌ مناسبی نیست. همچنین بهتر است که پمپ کفکش را در فاصله ۵۰ سانتی از کف چاه قرار دهید. این امر سبب افزایش طول عمر و سلامت پمپ شما خواهد شد.

عدم رسیدگی به پمپ

یکی از مهم‌ترین روش‌های جلوگیری از سوختن پمپ کفکش، سرویس کردن به موقع دستگاه می‌باشد. همه مدل‌های پمپ کفکش، بعد از مدتی زمان نیازمند سرویس می‌باشد و عدم توجه به این موضوع سبب بروز مشکلاتی بسیار جدی می‌گردد.
در برخی از شرایط، به علت وجود خرابی‌های از پیش تعیین نشده، شاهد پرداخت هزینه‌های بالا برای تعمیر خواهیم بود. شما با بهره‌گیری از راهکارهای مناسب سرویس این تجهیزات، می‌توانید از بروز مشکلات جدی‌تر و سوختن کفکش جلوگیری کنید. لازم است تا شما ضرورتاً دستگاه را از لحاظ دما چک کنید، گردش پمپ را به طور کامل‌ در هنگام کار‌، بررسی نمایید، میزان لرزش دستگاه را کنترل کرده و در صورت بروز نشتی از یک متخصص کمک بگیرید.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، پمپ کفکش از دسته تجهیزات مهم صنعتی می‌باشد که باید به طور کامل در هنگام بروز مشکل بررسی شود. از آنجایی که قیمت این تجهیز بسیار بالاست، باید آن را به طور مرتب چک کنید و اجازه ندهید تا دستگاه درگیر مشکلات جدی‌تر شود. همچنین شایان ذکر است که اگر مشکلات ابتدایی این دستگاه حل‌ نشود، سوختن پمپ اتفاق خواهد افتاد و هزینه بیشتری را بر دوش صاحب دستگاه می‌گذارد.

سوالات متداول

 • سیستم محافظتی کفکش چیست؟

سیستم محافظتی کفکش درواقع سبب جلوگیری از سوختن دستگاه می‌شود.

 • آیا قرارگیری پمپ کفکش می‌تواند دلیلی بر سوختن آن باشد؟

برای قرار دادن کفکش در داخل چاه باید از طناب استفاده کرد. شما نباید از کابل موجود بر روی کفکش بهره بگیرید؛ چراکه این کار سبب قطع شدن کابل درون کفکش گشته و منجر به سوختگی پمپ می‌گردد.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: