0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

دستگاه شیرینک پک

دسته بندی :معرفی محصولات ۲۲ دی ۱۴۰۱ مهدیه عرب نژاد 800
دستگاه بسته بندی شیرینک پک

یکی از مهم‌ترین ابزارهای مورد استفاده در صنایع، دستگاه شیرینک پک می‌باشد که برای بسته‌بندی محصولات مختلف استفاده می‌شود. واژه انگلیسی (shrink) به معنای کشیده شدن، و پک packing)) به معنی بسته می‌باشد. در همین راستا، شیرینگ پک (shrink pack) به نوعی بسته بندی میگویند که پوششی از جنس پلاستیک نازک و شفاف به نام نایلون شیرینک دور کالا کشیده می‌شود تا ضمن بسته بندی و نگهداری چند محصول در کنار هم، از آن‌ها در برابر مواردی چون گرد، آب و خاک محافظت کند. البته نام صنعتی و اصلی دستگاه شیرینگ پک Shrink Wrap Machine می‌باشد. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی این دستگاه پر کاربرد بپردازیم و شما را در خرید آن راهنمایی کنیم.

دستگاه شیرینک پک چیست؟

دستگاه شیرینک پک، محصولات را به صورت تک یا چند عددی، به وسیله نایلون شیرینگ، برای منظورهای حفاظتی و بهداشتی، سهولت جابه‌جایی برای تولید کنندگان، افزایش نفوذ ناپذیری و ماندگاری بهتر، مصارف داخلی، جهت عرضه به فروشگاه‌ها و صادرات محصولات بسته بندی می‌نماید.
به وسیله این دستگاه، می‌توانید جلوه زیباتری از محصولات را خدمت مشتریان خود عرضه کنید. همچنین می‌توانید توسط این دستگاه یک تبلیغ ارزان به وسیله نایلون‌های شیرینک چاپی خود داشته باشید. بسیاری از شرکت‌ها به خصوص شرکت‌های صنعتی، برای ارسال محصولات خود به دست مشتریان از نایلون‌های شیرینک چاپی برای ظاهر شکیل‌تر و تبلیغات شرکت جهت تبلیغات خاموش، استفاده می‌کنند. این روش از ارزان‌ترین روش‌ها برای تبلیغ کالای شما می‌باشد که به طور کلی، منجر به دیده شدن هرچه بیشتر و بهتر محصولات شما، شکل‌گیری تصویر ذهنی مثبت و مناسب از برند شما در ذهن مخاطبان، و در نهایت افزایش فروش محصولتان می‌شود.

مکانیزم دستگاه شیرینک پک

نایلون شیرینک، مورد استفاده در این دستگاه، از جنس پلی اتیلن کم وزن، با ترکیب چند ماده دیگر از گروه پلی اتیلن می‌باشد. ویژگی بسیار مهم نایلون شیرینک، این است که این نوع نایلون، به راحتی با حرارت جذب محصول می‌شود؛ هوایی که در داخل تونل حرارتی دستگاه وجود دارد، مانع از ایجاد حباب و برآمدگی در نایلون شیرینک می‌گردد. نحوه عملکرد کلی این دستگاه در تمامی نمونه‌های آن، به گونه‌ای است که ابتدا نایلون شیرینک به دور محصول، یا به وسیله دستگاه دوخت مجزا یا دستگاه دوخت خود دستگاه، به دور محصول، دوخته می‌شود؛ سپس محصول توسط نوار نقاله دستگاه، وارد تونل حرارتی شیرینک پک شده و نایلون را جذب محصول می‌کند و آن را به صورت یک پک تحویل می‌دهد.

رول‌های دستگاه شیرینک پک

انواع مختلفی از رول‌های دستگاه شیرینک پک وجود دارند که عبارت‌اند از:

 •  رول ساده (روده‌ای)
 •  رول‌های بغل باز شو (مناسب برای دستگاه پک کابینی)
 • رول‌های تک لا (مناسب برای دستگاه تونلی)

انواع دستگاه‌ شیرینک پک

انواع گوناگون دستگاه‌های شیرینک پک عبارت‌اند از:

 • دستگاه شیرینک پک رومیزی: برای پک کردن محصولات کوچک به کار می‌رود
 • دستگاه شیرینک پک کابینی (صندوقی): مناسب برای پک کردن محصولات با ابعاد کم
 • دستگاه شیرینک پک تونلی: مناسب برای پک کردن انواع محصولات کوچک و بزرگ
 • دستگاه شیرینک پک دوخت دستی، نیمه اتوماتیک: مناسب برای پک کردن محصولات متوسط و کوچک
 • دستگاه شیرینک پک تمام اتوماتیک (دوخت با تونل حرارتی): مناسب برای پک کردن محصولات کوچک و بزرگ
 • دستگاه لیبل شیرینک: مناسب برای شیرینک کردن لیبل بر روی بطری‌ها به وسیله تونل حرارتی

دستگاه شیرینک پک رومیزی

عملکرد دستگاه شیرینک پک دستی رومیزی، به وسیله سشوار صنعتی صورت می‌گیرد. به گونه‌ای که، ابتدا نایلون شیرینک را به وسیله دستگاه دوخت، به دور محصولات دوخت می‌زنیم، پس از آن نایلون را توسط سشوار صنعتی به صورت دستی حرارت داده، جذب محصول می‌نماییم و محصول را به صورت تک یا چند عددی، توسط رول یا لفاف پک می‌کنیم. دستگاه شیرینک پک دستی رومیزی، مناسب برای پک نمودن محصولات کوچک و تولیدات محدود و کم می‌باشد.

دستگاه شیرینک پک کابینی

دستگاه شیرینک پک کابینی، برای پک کردن محصولات کوچک به کار می‌رود و نیازی به دستگاه دوخت مجزا ندارد. رول نایلون شیرینگ، مورد نیاز شیرینگ پک کابینی، از جنس PVC و PO و PP می‌باشد. نحوه عملکرد این دستگاه، به گونه‌ای است که محصول را داخل نایلون شیرینک گذاشته و درون دستگاه شیرینک پک کابینی قرار می‌دهیم، دستگاه نایلون را به طور همزمان دوخت زده و شیرینک می‌کند.

دستگاه شیرینک پک تونلی

این ماشین، برای پک کردن محصولات کوچک و بزرگ به کار می‌رود. عملکرد دستگاه، به گونه‌ای است که محصول با نایلون شیرینک پیچیده شده در دور محصول، وارد تونل حرارتی می‌شود، سپس نایلون شیرینک به محصول چسبده و محصول را پک می‌کند.
رول شیرینک مورد نیاز شیرینک پک تونلی، از جنس POF و PVC می‌باشد. در این دستگاه، کلیه مراحل دوخت توسط یک دستگاه دوخت مجزا صورت می‌گیرد و قرار دادن محصول توسط اپراتور نیز به طور دستی انجام می‌پذیرد.

دستگاه شیرینک پک نیمه اتوماتیک

در این نمونه، دوخت به صورت دستی توسط اپراتور به وسیله دستگاه دوخت خود دستگاه، انجام می‌شود؛ سپس محصول از طریق نوار نقاله دستگاه، وارد کوره حرارتی شده و عمل پکینگ انجام می‌گردد و در نهایت، محصول پک شده از دستگاه خارج می‌شود.

دستگاه شیرینک پک تمام اتوماتیک

دستگاه شیرینک پک تمام اتوماتیک، شامل دستگاه دوخت و کوره حرارتی می‌باشد و برای پک نمودن محصولات بزرگ و کوچک مورد استفاده می‌باشد. کاربرد این دستگاه، به خصوص در کارخانه‌هایی که تولیدات صنعتی بالایی دارند و محصولاتشان در سایزهای گوناگون است، بسیار پر کاربرد می‌باشد. در نمونه تمام اتومات دستگاه شیرینک پک، فقط گذاشتن و برداشتن محصول توسط اپراتور انجام می‌شود و بقیه مراحل، از جمله مراحل دوخت، انتقال محصولات، عبور از کوره حرارتی صورت تمام اتومات انجام می‌گیرد.

دستگاه لیبل شیرینک

این دستگاه، جهت چسباندن لیبل به دور بطری‌ها می‌باشد. عملکرد این دستگاه، تمام اتومات می‌باشد؛ به گونه‌ای که ابتدا لیبل به صورت تمام اتومات روی ظرف قرار می‌گیرد؛ پس از آن توسط نوار نقاله دستگاه، وارد تونل حرارتی می‌شود و با دادن حرارت به ظروف، منجر به جمع شدن لیبل‌ها می‌شود که مانند یک پوشش شکیل، تمام یا بخشی از محصول را پوشش می‌دهد. برای چسباندن لیبل روی ظروف، از هوای داغ، اشعه مادون قرمز و تونل همراه با بخار استفاده می‌شود.

مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه های شیرینک پک

دو قسمت از مهم‌ترین بخش‌های دستگاه شیرینک پک عبارت‌اند از:

 1.  قسمت تونل حرارتی
 2. قسمت دوخت دستگاه

قسمت تونل حرارتی

تونل دستگاه شیرینک، عملیات اصلی شیرینک را انجام می‌دهد و از مهم‌ترین قسمت‌های دستگاه می‌باشد. چند مورد مهم در مورد تونل حرارتی که باید در هنگام خرید دستگاه شیرینک به آن توجه داشت، عبارت‌اند از:

 1.  نوع گرمایش برای تونل‌های بیشتر از عرض ۶۰ سانتی‌متر ضرورتاً گازی باشد. به دلیل مصرف برق زیاد، چنین دستگاه‌هایی، هوشمندانه‌تر است که از دستگاه‌های شیرینک گازسوز استفاده شود.
 2. دستگاه باید شیرینک دوگانه سوز باشد (برق و گاز)، به دلیل افت فشار گاز در زمستان‌ها، حتما سیستم جایگزین گاز داشته باشد.
 3.  المنت‌های برقی تونل شیرینک، قابلیت تعویض از بیرون تونل را داشته باشد؛ تا در هنگام کارکردن دستگاه، بتوان المنت‌های دستگاه شیرینک را در حالتی که دستگاه روشن است، تعویض کرد؛ اگر این قابلیت در دستگاه وجود نداشته باشد، در هنگام تعویض باید دستگاه را خاموش کرد و منتظر سرد شدن آن بود؛ البته ممکن است برای بسیاری از خطوط تولید بسیار هزینه‌بر باشد.
 4.  کوره گاز سوز باید ۲ جداره و از جنس استیل نسوز ۳۰۸ آفریقای جنوبی باشد. در غیر این صورت، شاید کوره تونل شیرینک گازی بیشتر از ۶ ماه کارایی نداشته باشد و هزینه‌های اضافی زیادی برای شما ایجاد کند.
 5. در ساخت دستگاه، باید از المنت‌هایی استفاده شود که در بازار موجود باشند و شرکت سازنده دستگاه نیز به صورت تخصصی، آن را نساخته باشد تا در هنگام خرید لوازم یدکی، دچار اجبار برای تامین توسط یک تامین کننده نشوید.
 6.  فن‌های تونل شیرینک، حتما از نوع حلزونی و معکوس طراحی شده باشند تا یکنواختی حرارت در تونل اتفاق بی‌افتد و محصول شیرینک شده یکنواخت بسته بندی شود.

قسمت دوخت دستگاه

اصلی‌ترین کار قسمت دوخت شیرینک پک، دوخت پلاستیک بوده که نایلون شیرینک را به دور محصول نگه می‌دارد تا نهایتاً، وارد تونل شیرینک شود و عمل پکینک، بر روی آن انجام گردد. این دوخت، توسط سیم دوخت یا تیغه دوخت، انجام می‌شود و به ۳ شکل گوناگون، سازنده‌ها این فک دوخت را طراحی می‌نمایند.

 • دوخت و برش سیمی
 • تیغه دوخت و برش آلومنیومی با روکش تفلون ضد سایش
 •  تیغه دوخت سیمی با روکش سیلیکون نسوز و تیغه برش در مرکز از متریال HSS
  هر کدام از این عوامل، موارد مصرف، دوام و قیمت مخصوص خود را داشته و بسته به نوع دستگاه و تیراژ مورد نیاز و همچنین نیاز شرکت‌ها جهت تعمیر و نگهداری آسان‌تر دستگاه، می‌توانند انتخاب شوند. اما دوخت و برش سیمی، قدیمی‌ترین روش برای دوخت پلاستیک می‌باشد که در حال حاضر، بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل ایجاد بوی بد سوختن نایلون و نیاز به تعویض مداوم، عملا در دستگاه‌های جدید جایگاهی ندارد. در مورد تیغه‌های آلومنیومی با روکش تفلون، می‌توان گفت، تقریبا بهترین و ارزان‌ترین راه جهت دوخت و برش پلاستیک در دستگاه شیرینک می‌باشد. و مورد سوم، یعنی استفاده از تیغه برش HSS در فک دوخت دستگاه شیرینک، برای شرکت‌هایی استفاده می‌شود که تیراژ بالایی داشته و نیاز به حداقل زمان نگهداری دارند و نمی‌توانند برای تعویض و تعمیر قسمت دوخت، وقت زیادی بگذارند؛ البته شایان ذکر است که، این سیستم دوخت، قیمتی بالاتری از تیغه‌های آلومینیومی دارد.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، دستگاه شیرینک پک، یکی از مهم‌ترین ماشین‌های مورد استفاده در صنعت بسته بندی می‌باشد. این دستگاه دارای انواع گوناگونی می‌باشد و دارای قیمت‌های متفا‌وتی نیز‌ هست. دستگاه شیرین پک، باتوجه به متریال و برند سازنده می‌تواند دارای ویژگی‌های متفاوتی باشد.

سوالات متداول

 • قیمت دستگاه شیرینک پک چقدر است؟

قیمت این دستگاه باتوجه به تغییر قیمت متریال‌های مورد استفا‌ده این‌ دستگاه، می‌تواند متغیر باشد.

 • چه نوع نایلونی برای بسته بندی توسط دستگاه شیرینک پک استفاده می‌شود؟

نوع و متریال نایلون این دستگاه باید باتوجه به نیاز هر محصول انتخاب شود.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: