0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

کاربرد بلوئر در صنعت

دسته بندی :معرفی محصولات ۲۱ دی ۱۴۰۱ مهدیه عرب نژاد 766
ساید چنل

ممکن است، قصد تمیز کردن و زدودن گرد و غبار، از روی یک جسم یا دستگاه صنعتی را داشته باشید؛ اما این کار در برخی موارد راحت نبوده و امکان دار‌د که به آسانی انجام نشود. کمپرسورها، فن‌ها و دمنده‌ها با نام بلوئر شناخته می‌شوند و به صورت‌های گسترده‌ای در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با کاربرد بلوئر در صنعت آشنا کنیم و امکانات این ابزار صنعتی را برای شما به طور کامل، شرح دهیم.

بلوئر چیست؟

دمنده‌ها تجهیزاتی هستند که وظیفه ساطع کردن و دمیدن هوا را در محیط، با فشار زیاد یا کم فراهم می‌کنند و برای بسیاری از صنایع مادر استفاده از آن‌ها بسیار ضروری می‌باشد. برای درک بهتر عملکرد این دمنده‌ها و دانستن این که، بلوئر چیست و چه کاربردی دارد، باید گفت که، یک پروانه یا همان فن در مرکز دمنده وجود داشته که هوا را می‌مکد؛ جریان مارپیچی از هوا را شکل می‌دهد و درنتیجه، یک فشار دینامیکی ایجاد می‌کند که هوا را مجبور می‌کند از طریق یک مسیر منحنی، از دمنده خارج شود.

انواع بلوئر کدام‌اند ؟

دمنده‌های هوا، بسته به ظرفیت موتور خود، نوع طراحی تیغه‌ها، اندازه دستگاه و کاربرد، به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 1.  ساید چنل بلوئر
 2.  روتس بلوئر
 3.  اسکرو بلوئر
 4.  فن بلوئر

ساید چنل بلوئر

پمپ‌های هواده، شامل ساید چنل و روتس بلوئر می‌باشند؛ ساید چنل، معمولا برای ظرفیت هوادهی کمتر استفاده می‌‌شود. این دستگاه از پمپ‌های گریز از مرکز است و روتس بلوئر، به روش جابه‌جایی مثبت کار می‌کند. ساید چنل، به همراه الکتروموتورها، به روش کوپل مستقیم تولید می‌شود.
پمپ ساید چنل (پمپ هواده ساید چنل)، که با عناوین بلوئر ساید چنل، وکیوم ساید چنل نیز شناخته می‌شود، در عین سادگی، کاربردهای بسیار زیادی را در صنعت داراست. در اصل، در هر صنایع و مکانی که نیاز به مکش‌ و دمش هوا باشد، ساید چنل کاربردهایی اساسی خواهد داشت.

روتس بلوئر

روتس بلوئر یا بلوئر جابجایی مثبت، که با نام تخصصی روتس بلوئر و روتس وکیوم شناخته می‌شود، با دو عملکرد هوادهی و مکندگی کاربرد بسیاری در صنعت پیدا کرده است؛ بلوئر روتس، به صورت پکیج بلوئر ارائه می‌شود، تجهیز بلوئر بالاترین راندمان کاری را در کاربری‌های دمندگی و مکندگی داراست.

اسکرو بلوئر

اسکرو بلوئر یک ابزار دو محوره است که با چرخیدن دو پیچ در داخل یکدیگر ایجاد مکش و دهش هوا می‌کند؛ بالاترین میزان مصرف این دسته از بلوئرها، برای هوای فشرده با فشار خیلی بالاست. کمپرسور اسکرو، با سرعت متغیر این امکان را داراست تا بر مبنای حجم مورد نظر، هوای فشرده تولید کند.

فن بلوئر

در کولرهای گازی، قطعه مهمی که وظیفه به گردش در آوردن جریان هوا عهده‌دار‌است، فن بلوئر اسپلیت می‌باشد. اما تفاوت ساختاری بلور کولر گازی، در قطر، طول و شفت متصل به بلوئر می‌باشد که، یا داخل طراحی شده یا بیرون، پس تفاوت اصلی در انواع بلوورها، این سه آیتم می‌باشد. از همین رو باید در هنگام سفارش این قطعه، به طول فن بلوئر و شفت داخل و بیرون توجه کامل داشته باشید.

بلوئر خانگی

بلوئر خانگی، یک ابزار دمنده و مکنده می‌باشد که در اندازه‌های کوچک و مناسب با مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این ابزار می‌توان در کارهای کوتاه مدت استفاده نمود و از جمله کاربرد‌های آن می‌توان به گردگیری کیس‌ها و فضاهای خانگی‌ای اشاره کرد؛ که در آنان گرد و خاک وجود دارد و هنگام کار می‌توان به راحتی و با سرعت بالا کارها را انجام داد.

بلوئر شارژی

بلوئر شارژی، یکی از انواع دستگاه‌های دمنده و مکنده می‌باشد که بدون نیروی مستقیم جریان برق کار می‌کند. در بلوئر شارژی، از باطری لیتیوم استفاده می‌شود و از مزیت‌های آن می‌توان به همیشه در دسترس بودن اشاره داشت. بلوئر شارژی، همچنین این کاربرد را دارد تا با کمک آن بتوان در موقعیت‌های گوناگون گرد و غبار را از محیط پاک نمود.

بلوئر بنزینی

دستگاه بلوئر بنزینی، بر عکس دستگاه‌های برقی و شارژی، قدرت هوادهی آن به وسیله سوخت تامین می‌شود. این دستگاه، بسیار پر قدرت بوده و در هنگام انجام کارهای سنگین، می‌توان از این دستگاه استفاده نمود.

بلوئر صنعتی

بلوئر صنعتی، یک دستگاه هواده و هواکش دمنده می‌باشد و نسبت به انواع خانگی، دارای قدرت بیشتری می‌باشد و در مدت زمان بیشتری، می‌توان از آن استفاده نمود. بلوئر صنعتی، دارای موتور قدرتمندی بوده و قدرت دمنده و مکنده بسیار بالایی نیز دارد که در کارهای بزرگ و صنعتی می‌توان از آن بهره گرفت.

ساختمان بلوئر

بلوئر هوا، از جمله ابزار‌هایی است که در موارد مختلف هوادهی، مکندگی و نظافت محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. بلوئرها دارای اجزای تشکیل دهنده‌ای هستند که به کمک آن‌ها، می‌توان کارهایی که مورد نظر است را، به راحتی انجام داد. در این قسمت به مهم‌ترین اجزاء تشکیل دهنده بلوبر اشاره می‌کنیم.

 • دمنده
 •  موتور
 •  فیلتر هوا
 •  مخازن
 •  سوپاپ
 •  مبدل
 •  فن

تفاوت دمنده و مکنده

فن، یکی از بخش‌هایی است که در دستگاه مکنده و دمنده وجود دارد و کار انتقال جریال هوا را به عهده می‌گیرد. از مهم‌ترین دلایل تفاوت هواکش و دمنده، می‌توان به شکل پره‌ها اشاره داشت. این پره‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که در دو حالت بتوان از فشار هوا استفاده نمود. فن دمنده، دارای تعداد پره‌های بیشتری است، همراه با قوس‌های که بتوان فشار هوای زیادی را در اختیار داشت؛ اما شکل و کارکرد پره‌های هواکش برعکس می‌باشد.

تبدیل دمنده به مکنده

برای تبدیل دمنده به مکنده، از این روش می‌توان استفاده کرد که، با تغییر و تعویض جای لوله خرطومی، از قسمت جلو به کنار بلوئر، می‌توانیم این حالت را در دستگاه بلوئر به وجود آوریم.

کاربرد بلوئر

به طور کلی، بلوئر یک وسیله الکتریکی ساده است که در خانه‌ها و صنایع، برای دفع گرد و غبار از هر سطح و وسیله‌ای استفاده می‌شود. همچنین، برای وسایل و لوازم الکترونیکی که قطعات ظریفی و کوچکی دارند و با پارچه تمیز نمی‌شوند، این تجهیزات بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر کاربردهای آن، می‌توان به جمع کردن راحت‌تر برگ‌های خشک در باغ و سطح شهر اشاره داشت. همچنین، در موارد زیر کاربردهای قابل توجهی دارند:

 •  صنعت نساجی
 •  صنعت معادن
 •  صنعت نجاری
 •  کارخانه‌های تولید قطعات الکتریکی
 •  صنعت لوازم چوبی
 •  این دستگاه، با دوام بالا، در وقت و انرژی لازم برای انجام کارهایی چون تمیز کردن و غبارگیری، صرفه‌جویی می‌کند.

کاربرد عمومی بلوئر

کاربردهای عمومی بلوئر عبارت‌اند از:

 • پاک‌سازی قطعات کامپیورتر: در صنعت IT و موارد مشابه، برای پاک کردن گرد و غبار‌های موجود در مدارهای الکتریکی و کیس‌ها از دستگاه بلوئر استفاده می‌شود و در مدت زمانی کم، محیط کیس و مدار را از گرد و غبارهایی که ممکن است به سیستم ضرر برساند، پاکیزه می‌کنند. پاک‌کردن داخل خودرو: در کارواش‌ها و استفاده‌های خانگی، برای پاک‌کردن و تمیز کردن محیط داخلی خودرو و موتور آن از هواده استفاده می‌شود تا بتوان محیط خودرو و موتور را از گرد و غبار و ذرات ریز پاک‌سازی کرد.
 •  پاک‌سازی خانه: در برخی از موارد، برای پاک کردن محیط بیرونی از برگ‌ها و خرده ریزهای سنگ از دستگاه بلوئر استفاده می‌شود.
 •  پاک‌سازی ماشین حاشیه‌زن : هنگام کار با ماشین‌های حاشیه‌زن، خورده‌هایی از چمن‌ها روی تیغه‌های آن می‌چسبد که تمیز کردن آن با دست، خطرناک است؛ به همین علت، از بلوئر یا هواده برای پاک کردن تیغه‌های حاشیه‌زن استفاده می‌شود.

کاربرد بلوئر صنعتی

مزایا و نیاز به استفاده از این دستگاه‌ها به جایی رسیده است که از کاربرد بلوئر در صنایع، می‌توان به گستره وسیعی از مواردی چون اسید سازی‌ها، پتروشیمی‌ها، تصفیه خانه‌ها، هوادهی استخرهای آبزیان، صنایع کاغذ و مقوا، صنایع کاشی و سرامیک، نفت، گاز، نساجی، سم پاشی، معادن، صنایع چوب و انواع گوناگونی از مصارف مهم و گوناگون دیگر اشاره داشت. یک نمونه از مهم‌ترین نوع بلوئر صنعتی که دارای مزایای گوناگونی است، بلوئر سه لوپ دمنده می‌باشد که در ادامه به آن اشاره خواهیم داشت.

بلوئر سه لوپ دمنده

در صنایعی مانند دارو سازی، صنایع غذایی و بیمارستان‌ها، پیوسته تلاش می‌شود تا از سیستم‌هایی استفاده شود که در عین کارایی مماسب، کمترین میزان تولید آلایندگی، و همچنین آلودگی‌های ناشی از موادی مانند روغن‌ها را داشته باشند.
پیگیری و پیشرفت‌های موجود در حوزه پمپ هوادهی و بلوئرها، منجر به تولید نوعی از این دستگاه‌ها به نام بلوئر سه لوپ شده است. این سیستم خاص، از فناوری در بخش مکانیکی خود برخوردار می‌باشد که به موجب آن، عملکرد مفید دستگاه را در غیاب روغن مهیا کرده است.
در بررسی فنی بلوئر سه لوپ، می‌توان متوجه شد که سیستم عملکرد این دستگاه، دو محوره بوده، به این معنی که با دوران دو محور با غلطک متحرک، که دارای دو یا سه پره، بدون لقی بالا می‌باشد را به حرکت انداخته و بدون تماس با یکدیگر، دوران می‌کنند. در نتیجه، یک خلاء نسبی ایجاد می‌شود که به موجب آن، هوا از دهانه به میان روتور و بدنه مکیده شده و محبوس می‌شود؛ سپس با انتقال به ناحیه دهش، به خارج از سیستم دمیده می‌شود.

اجزای بلوئر سه لوپ

سایز، اندازه و کیفیت و جنس مواد به کار برده شده در این نوع بلوئر، بسته به کمپانی سازنده آن ممکن است متفاوت باشد؛ اما به طور کلی، بلوئر سه لوپ دارای بخش‌های زیر با عملکردهای ذکر شده می‌باشد:

 • روتورها: این غلطک‌ها بر اساس سایز و مدل، می‌توانند از جنس فولاد و چدن مقاوم باشند.
 •  چرخ دنده‌ها: ساخت آن‌ها از فولاد می‌باشد و کیفیت و دقت بالای چرخ‌دنده موجب کاهش حرارت، کاهش صدا و افزایش طول عمر و راندمان بلوئر سه لوپ می‌شود.
 •  بیرینگ‌ها: بیرینگ‌ها وظیفه قرار دادن روتور در جای خود را بر عهده دارند و این قطعات، با دقت بسیار بالایی توسط ماشین‌های CNC برای عملکرد مداوم طراحی می‌شوند.
 •  سیلندر و سر سیلندر: اغلب از چدن، برای ساخت این قسمت‌ها استفاده می‌کنند.
 •  فیلتر : از ورود آلودگی‌ها و هر نوع گرد و خاک به سیستم جلوگیری می‌کند و در صورت نبود آن، ممکن است محور از تایم خارج شده و باعث آلودگی صوتی بالای دستگاه شود.
 •  کنترل کننده‌های دما: به وسیله این کنترل کننده‌ها، افزایش دمای بلوئر که نشان از مواردی مثل خرابی بیرینگ‌ها یا چرخ دنده‌ها است، پیوسته مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مزایای بلوئر سه لوپ

این دستگاه‌ها دارای کاربردهای بسیاری هستند که به دلیل تولید حجم هوای بالا، بیشتر در مواری چون صنایع فولاد، تصفیه آب و فاضلاب و اسید سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ همچنین این دمنده، با داشتن مزایای خاص خود، تبدیل به گزینه‌ای مناسب در صنایع شده که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • کاهش قابل توجه آلودگی صوتی
 •  فشار خروجی یکنواخت
 •  کاهش آلودگی چشمگیر هوا و تولید هوای عاری از روغن
 •  کاهش دامنه پالس جریان خروجی
 •  کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیرات
 •  طول عمر بالاتر و کاهش استهلاک
 •  سیستم آب ‌بندی به صورت سیل مکانیکی و روانکاری هیدرودینامیکی

تفاوت کمپرسور با بلوئر

اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین تفاوت میان کمپرسور و بلوئر، در میزان فشار تولیدی هر کدام می‌باشد. البته، ذکر این نکته ضروری‌ست که، این تفاوت را باید میان بلوئر دمنده و کمپرسور در نظر بگیرید. از دیگر تفاوت‌های میان دمنده هوا و کمپرسور، می‌توان به کارکرد هر کدام اشاره نمود؛ یعنی اینکه کمپرسور، نسبت به فشار با حجم بالا کار می‌کند، در صورتی که هواده مکانیزم کارکرد متفاوتی را داراست.

نکات ایمنی

در هنگام استفاده از بلوئر، باید برخی موارد ایمنی را در نظر بگیرید تا از آسیب در امان باشید. با توجه به اینکه هنگام کار با دمنده و مکنده، ممکن است برخی از گرد و غبار‌ها و ذرات ریز در هوا، معلق باشند و وارد ریه شوند، یا داخل چشم روند، به همین خاطر نیاز است که هنگام کار با این ابزار برقی از ماسک و عینک مخصوص استفاده شود.
رعایت این نکات، باعث می‌شود تا ما با دقت بیشتری، کارهای خود را انجام دهیم و علاوه بر این، در برابر این گرد غبارها و آسیب رسیدن به ریه و سیستم تنفسی نیز در امان بمانیم.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، بلوئرها یکی از پرکاربردترین ابزارهای صنعتی می‌باشند که در صنایع گوناگون مورد استفا‌ده قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند که باتوجه به برند، شرکت سازنده و نوع‌شان دارای امکانات و حتی قیمت‌های متفاوتی می‌باشند. به دست آوردن اطلاعات در رابطه با این ابزار‌، به علت انواع گوناگونی که دارند، می‌تواند کمی دشوار باشد. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت این ابزار از یک کارشناس در زمینه ابزارآلات صنعتی کمک بگیرید.

سوالات متداول

 • قیمت بلوئرها چقدر است؟

قیمت این ابزارهای صنعتی باتوجه به شرکت سازنده و متریال دستگاه متغیر است.

 • جنس مواد اولیه این دستگاه‌ها چقدر است؟

جنس این ابزار معمولا از فلز بسیار بادوام و مقاوم می‌باشد.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: