0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

کوپلینگ‌های انعطاف پذیر

دسته بندی :معرفی محصولات ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ مهدیه عرب نژاد 618
انواع کوپلینگ

این روزها ابزارهای صنعتی با سرعت بسیار بالایی در حال پیشرفته شدن می‌باشند. یکی از انواع این ابزارهای کمک کننده به سیستم‌های موجود در صنعت، کوپلینگ انعطاف‌پذیر می‌باشد. این کوپلینگ‌ها بیشتر در ابزارهایی با اندازه کوچک مورد بهره‌گیری واقع شده و نمونه‌های گوناگونی را نیز دارا می‌باشند؛ همچنین می‌توان کاربردهای زیادی را برای کوپلنیگ‌های انعطاف‌پذیر در نظر گرفت که در ادامه به آنان می‌پردازیم.

کوپلینگ انعطاف‌پذیر چیست؟

کوپلینگ‌های انعطاف‌ پذیر، جهت انتقال گشتاور بین عنصر چرخان یک سیستم و محرک اصلی آن کاربرد دارند. با اینکه این نوع از کوپلینگ‌ها جهت اصلاح کردن ناهمراستایی محورها طراحی شده‌اند، اما متخصصان توصیه نمی‌کنند که از یک ابزارها برای جبران ناهمراستایی بهره بگیرید. در اصل، هدف اصلی از طراحی‌ این دسته از کوپلینگ‌ها، کمک به جبران تغییرات نتیجه شده از دما در و محورها و ایجاد امکان انتقال توان از شافت به عنصر چرخان می‌باشد؛ این در شرایطی است که محورها هیچگونه تداخلی با هم ندارند.
دو اصل مهم برای بهره‌گیری از کوپلینگ‌های انعطاف پذیر تعریف می‌شود که عبارت‌اند از:

 •  دارا بودن ساختاری کوچک که بهره‌گیری از آن‌ها را در ماشین‌های اداری، ابزارهایی با دقت بالا و ماشین آلات سبک فراهم می‌کند.
 • این دسته از ابزارها در صنایع فولاد، آب و برق، پتروشیمی و ماشین آلات راهسازی استفاده می‌شوند.

کوپلینگ‌های انعطاف‌پذیر دارای انواع گوناگونی هستند و هر کدام در بخش‌های متفاوتی از صنعت مورد بهره‌وری قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که این ابزارها همگی زیر مجموعه کوپل موتور بوده و کاربردهایی مشابه هم با کمترین تفاوت را ارائه می‌کنند.

ویژگی‌های کوپلینگ‌های انعطاف‌پذیر

کوپلینگ‌های انعطاف‌پذیر، ماهیتی مکانیکی دارند و این نکته امکان استفاده از آنان در هر میزان اسب بخار و گشتاور را فراهم می‌کند.
محبوب‌ترین نوع کوپلینگ‌های مکانیکی، کوپلینگ دنده‌ای بوده که از دو توپی با چرخ دنده، دندانه خارجی تشکیل شده است. به علت وجود خطای انطباقی و لغزش چرخ دنده‌های درونی، وجود روانکاری با گریس و روغن مخصوص برای جلوگیری از سایش این سطوح ضرورت دارد.
یک نمونه کوپلینگ زنجیری انعطاف پذیر دو عضو زنجیری، دارد و بر روی محرک و تجهیزات شافت نصب می‌شوند. این دسته از کوپلینگ‌ها در موارد سرعت پایین کاربردهای فراوانی دارند.
یک نوع طرح ترکیبی که از تمامی ویژگی کوپلینگ‌های الاستومری و مکانیکی انعطاف پذیر بهره‌گیری می‌کند، نوع گرید فنری بوده که دارای دو توپی چرخ، یک شبکه الاستومری می‌باشد. این بخش، دو هاب را به هم کوپل کرده و یک پوشش غلاف شبکه را در موقعیت آن به صورت محکم و استوار نگه می‌دار‌د.
دیگر نمونه‌های کوپلینگ‌های انعطاف پذیر، کوپلینگ‌های محدودکننده، دیسکی، شناور، دیافراگمی و گیره‌ای هستند که هر نوع از آنان کاربردهای ویژه‌‌ای را دارا هستند.

کاربردهای کوپلینگ‌ انعطاف‌پذیر

کوپلینگ‌های‌انعطاف پذیر اغلب جهت همترازی‌های غلط مورد استفا‌ه قرار می‌گیرند. یعنی گاهی ممکن است که به ظاهر همترازی برقرار باشد، اما درواقع لرزش دستگاه سبب می‌شود تا دستگاه دچار خرابی‌هایی شود.
نمونه‌های گوناگون کوپلینگ‌های انعطاف پذیر و کوپلینگ‌های معمولی، قدرت بدنی سفتی داشته و برای افزایش انتقال سرعت در یک محور به محوری دیگر، به کار برده می‌شوند. این بدان معناست که کوپلینگ قدرت گشتاور را از یک محور به محوری دیگر منتقل می‌نماید.
ابزارهای کوپلینگ در قدرت بخشیدن و منتقل کردن گشتاور بین دو محور کاربرد داشته و چون بدنه سختی دارند، سبب بحرانی شدن موقعیت موتورها می‌گردند. در انواع موتورها گاهی به علت وجود خاصیت همترازی ضعیف بین کوپلینگ‌ها شاهد آسیب دیدگی اجزای حیاتی موتور می‌باشیم.

دسته بندی‌های اصلی کوپلینگ‌های انعطاف‌پذیر

چندین نمونه از دسته‌بندی‌های کوپلینگ انعطاف‌پذیر عبارت‌اند از:

 •  کوپلینگ‌های انعطاف پذیر مکانیکی: این دسته از کوپلینگ‌ها، انعظاف ‌پذیری خود را از قطعات گوناگون دارای انطباق لق به دست می‌آورند. از همین رو، آنان به جز قطعات متحرک، اغلب به روانکاری نیازمند خواهند بود. قطعه متحرک از موادی ساخته که نیازهای خود در زمینه گریس‌کاری را تأمین نماید.
 •  کوپلینگ‌های الاستومری: این کوپلینگ‌ها، انعطاف‌پذیری خود را از کشیدن یا متراکم کردن یک نوع ماده فنری کسب می‌کنند. مقداری لغزش نیز ممکن است وجود داشته باشد که معمولاً میزان آن ناچیز می‌باشد.
 •  کوپلینگ‌های غشاء فلزی: این دسته از کوپلینگ‌ها، ویژگی انعطاف‌پذیری خود را از دیسک‌های نازک فلزی به دست می‌آورند.

نکاتی در رابطه با کوپلنیگ‌های انعطاف‌پذیر

چندین نکته مهم که در رابطه با کوپلینگ‌های انعطاف‌پذیر مطرح می‌شود عبارت‌اند از:

 • از آنجایی که لازم است تا این ابزارها قدرت را منتقل کنند. باید به هنگام انتخاب یک کوپلینگ مناسب، به ماکزیمم سرعت دوران آنان توجه بالایی داشته باشید. حرکات متعاقب بلبرینگ و فوندانسیون می‌تواند سبب ناهمراستایی محور گردد. همچنین لازم است تا فقط در همان حدودی که شرکت‌های سازنده برای کارکرد این دستگاه‌ها تعریف می‌کنند، از آنان کار بکشید.
 •  لازم است تا این کوپلینگ‌ها ۲ عضو دورانی و فلانچ‌ها یا هر دو را به یکدیگر کوپل کنند. درواقع این اتصالات نوعی رابط متعدد خواهند بود.
 • این دسته از کوپلنیگ‌ها باید قدرتی را به صورت کاملاً اثر بخش منتقل کنند. اغلب میزان انتقال قدرت نیز کم می‌باشد. گرچه برخی از کوپلینگ‌ها نسبت به دیگر نمونه‌ها، از بهره‌وری بالاتری برخوردار می‌باشند.

وظیفه کوپلینگ‌های انعطاف‌پذیر چیست؟

کوپلینگ‌های‌ انعطاف‌پذیر باید بتوانند سه نمونه انحراف زیر را اصلاح کنند:

 •  انحراف زاویه‌ای: همانطور که می‌دانید خط محور شافت‌ها، دقیقاً در بخش مرکزی دوران کوپلینگ قرار دارد؛ درحالی که به صورت مستقیم در یک راستا قرار نگرفته‌اند.
 •  آفست موازی: خطوط محور شافت‌های متصل شده موازی بوده اما به صورت کاملا راست، در یک راستا واقع نمی‌باشند. این مسئله، انحراف شعاعی نیز نامیده می‌شود که توسط ابزار کوپلینگ باید برطرف گردد.
 •  آفست موازی و زاویه‌ای: خط محور شافت‌ها در یک راستا و در یک مرکز دوران قرار ندارند. اغلب کوپلینگ‌های انعطاف پذیر برای جبران حرکت محوری تجهیزات طراحی شده اند. در برخی از موارد، برای جلوگیری از سایش درونی، لازم است تا میزان آزادی محوری محدود شود.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، کوپلینگ‌هایی که دارای قابلیت انعطاف پذیری هستند، همگی کاربردهایی مشابه به هم را ارائه می‌کنند. این قطعات بسیار کوچک بوده و نیازمند فضای زیادی نیستند؛ از همین رو، در دستگاه‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوتی ندارد که شما دقیقاً از کدام نوع کوپلینگ انعطاف پذیر بهره ببرید؛ باید بگوییم که وظیفه تمامی این ابزارها یکی بوده و باید قادر باشند تا انحرافات را از بین ببرند.

سوالات متداول

 • قیمت کوپلینگ‌های انعطاف پذیر چقدر است؟

قیمت این ابزارها متاثر از نوع و مواد اولیه به کار رفته در آن است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت این نوع ابزار با متخصصین مرتبط در ارتباط باشید.

 • چند نمونه کوپلینگ وجود دارد؟

نمونه‌های گوناگونی از کوپلینگ طراحی شده ‌اند و باتوجه به نیاز مشتریان به فروش می‌رسند.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: