0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

نصب ترمز بر روی الکتروموتور

دسته بندی :معرفی محصولات ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ مهدیه عرب نژاد 1040
ترمز بر روی الکتروموتور

ترمز الکتروموتور، قطعه‌ای است مکانیکی؛ که در بخش پشتی الکتروموتور جای می‌گیرد و وظیفه اصلی‌اش توقف حرکت شفت موتور در‌ هنگام قطعی جریان برق می‌باشد. نصب این قطعه بر روی الکتروموتور دارای قوانین و نکات خاصی‌ می‌باشد. همچنین می‌توان وجود ترمز‌ در این ابزار را یکی از مهم‌ترین نکات ایمنی برای الکتروموتورها دانست. ما در این مقاله قصد داریم تا به روش نصب ترمز بر روی الکتروموتور بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

درباره ترمز الکتروموتور

ترمزهای الکتروموتور دارای انواع گوناگونی می‌باشند که عبارت‌اند از:

 •  ترمز DC الکتروموتور
 •  ترمز AC الکتروموتور

ترمز‌ الکتروموتورها شکلی شبیه به دایره دارد و مکانیزم آن نیز بر اساس نیروی الکترومغناطیسی صورت می‌پذیرد. روش عملکرد ترمز دینام به این ترتیب است که یک دیسک ثابت به همراه یک دیسک متحرک که متصل به شفت الکتروموتور‌ است، در زمان متصل شدن به جریان برق، نیروی مغناطیسی لنت‌های ترمزها را به سمت عقب می‌کشد و بعد از قطع جریان، فنری که در قسمت پشت لنت‌ها قرار دارد، به قسمت متحرک ترمز متصل شده و موجب جلوگیری از حرکت آن می‌شود.

اجزای ترمز الکتروموتور

اجزای اصلی الکتروموتور عبارت‌اند از:

 • دیود
 •  مگنت الکتروموتور: مکانیسم این بخش اینگونه است که به هنگام اتصال برق، نیروی الکتریستیه توسط بوبین به نیروی مغناطیسی تبدیل می‌شود و نهایتاً قطعه صلب ترمز را آزاد می‌نماید. پس از قطع شدن جریان برق، فنر جمع می‌شود، قطعه صلب به شافت متصل گشته و از حرکت کردن آن جلوگیری می‌نماید.
 • بوبین ترمز الکتروموتور: این بخش یک بخش سیم پیچ شده با متریال مس بوده که میدان مغناطیسی را به جریان الکتریکی تبدیل می‌نماید.

کاربرد ترمز الکتروموتور چیست؟

در برخی از فعالیت‌های گوناگون، لازم است تا سیستم بلا فاصله پس از قطع شدن جریان برق، از کار بایستد. از همین رو، در این شرایط نیاز به نصب یک ترمز بر روی الکتروموتور می‌باشد. به عنوان نمونه در آسانسورها، به هنگام بروز حوادث، سنسورهایی وجود دارند که جریان را قطع کرده و با کارایی ترمز دینام، کابین از حرکت متوقف می‌شود.

چگونه ترمز‌ بر روی‌ الکتروموتور نصب کنیم؟

برای پاسخ به این سوال در وهله اول باید بگوییم که ممکن است شما خودتان موفق به انجام این کار نشوید. انتخاب یک ترمز و نصب آن بر روی الکتروموتور کمی تخصصی می‌باشد. از همین رو، لازم است تا شما از یک فرد خبره در زمینه نصب ترمز بر روی الکتروموتور کمک بگیرید.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، ترمز الکتروموتور‌ یکی از مهم‌ترین بخش‌های این ابزار می‌باشد که باید حتما توجه ویژه‌ای به کیفیت و سلامت این قطعه داشته باشیم. از آنجایی که وجود این‌ بخش بر روی الکتروموتور ضروری می‌باشد، لازم است تا شما پیش از استفاده از الکتروموتور، از وجود و صحت آن مطلع شوید. ضمنا شما می‌توانید با مشاورین و متخصصین نصب ترمز بر روی الکتروموتور تماس برقرار کنید و برای نصب این قطعه از آن‌ها کمک بگیرید.

سوالات متداول

 • چند نوع ترمز الکتروموتور داریم؟

ترمزهای الکتروموتور از نظر ساختار و عملکرد به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ که عبارتند از: ترمز DC الکتروموتور و ترمز AC الکتروموتور.

 • عدم استفاده از ترمز بر روی الکتروموتور چه عواقبی دارد؟

بهره گیری از ترمز بر روی الکتروموتور‌ها می‌تواند امنیت دستگاه را تضمین کند.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: