0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

بلبرینگ پمپ آب

دسته بندی :معرفی محصولات ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ مهدیه عرب نژاد 597
پمپ آب خانگی

پمپ آب امروزه به دلیل اینکه فشار آب ساختمان‌ها افت کرده؛ مورد توجه بالایی قرار گرفته است. این وسیله دارای بخش‌های گوناگونی بوده که تمامی این بخش‌ها، قطعات گوناگونی را نیز دارا هستند. بلبرینگ پمپ یکی از مهم‌ترین قطعات موجود در پمپ آب می‌باشد. چنانچه این تجهیز از پمپ، دچار خرابی شود، کارکرد دستگاه به طور کلی دچار اختلال شده و نتیجتاً آب به درستی به لوله‌ها ورود نمی‌کند. ما در‌ این مقاله قصد داریم تا به مبحث کلی بلبرینگ پمپ آب بپردازیم. با ما همراه باشید.

بلبرینگ پمپ آب چیست؟

بلبرینگ پمپ آب، در‌واقع یک قطعه فلزی بوده که در داخل پمپ کار گذاشته می‌شود و سبب حرکت محور آن می‌گردد. این بخش به پروانه پمپ متصل شده و با چرخش محور پمپ، آب به حرکت در خواهد آمد. در واقع پمپ را می‌توانیم به دو بخش تقسیم کنیم که عبارت‌اند از:

 1. بخش مکانیکی: شامل پروانه و کاسه نمدی بوده و در تماس مستقیم آب قرار می‌گیرند
 2.  بخش الکتروموتور پمپ: این بخش در تماس با آب نیست و قسمت الکتریکی پمپ را تشکیل می‌دهد.

در بخش الکتروموتور، بلبرینگ پمپ همراه با شفت قرار می‌گیرد؛ اما در پمپ‌های صنعتی، از بلبرینگ در بخش مکانیکی بهره برده می‌شود. از این دو بلبرینگ، یکی در بخش بالایی شفت و دیگری در بخش پایینی شفت واقع بوده و با گردش آن دو، شفت درون پمپ می‌چرخد. می‌توانیم بگوییم که چنانچه بلبرینگ داخل پمپ آب قرار نگیرد، پمپ عملاً بلا استفاده خواهد بود. چراکه عملکرد پمپ در اصل به چرخش محور داخل پمپ آن بوده تا بتوان آب را به درون لوله‌های ساختمان پمپاژ کرد.
حال چنانچه بلبرینگ مختل شود و به آرامی حرکت ننماید، می‌تواند در کل عملکرد پمپ مشکل ایجاد کند. از طرفی نیز می‌توان گفت که تمامی بلبرینگ‌ها بعد از مدتی فرسوده شده و نیازمند تعویض خواهند بود.

نقش اصلی بلبرینگ پمپ آب چیست؟

به طور کلی، بلیرینگ‌ها از یک طرف به موتور الکتریکی و از سمت دیگر به پروانه متصل می‌گردند. الکتروموتور نیز انرژی مورد نیاز جهت چرخش را به بلبرینگ منتقل می‌نماید، این قسمت محور داخل پروانه را نیز می چرخاند. بنابراین در صورت بروز مشکل در عملکرد بلبرینگ، راندمان پمپ آب مختل خواهد شد. در این شرایط لازم است تا در کمترین زمان ممکن اقدام به تعویض بلبرینگ الکتروموتور کنید. از سمت دیگر، وظیفه اصلی بلبرینگ پمپ جلوگیری از سایش قطعات، روغن کاری تنطیم شده و کار کردن بی صدای دستگاه می‌باشد
وجود اصطکاک در میان قطعات پمپ آب گاهی می‌تواند مفید و کاربردی باشد؛ اما در برخی از موارد مشکلاتی مانند خوردگی و سایش را به ‌وجود خواهد آورد. درواقع همین امر سبب شد که بلبرینگ به وجود آید. این قطعه بارهای محوری، هم محوری و هم شعاعی را تحمل خواهد کرد. اندازه بلبرینگ‌ها نیز در اغلب اوقات بر روی دستگاه‌ها استاندارد بوده و استفاده از آن ضرورت دارد.

خراب شدن بلبرینگ پمپ

بلبرینگ‌ها مانند هر قطعه دیگری دچار اختلال می‌شوند. چنانچه این بخش دچار اختلال شود، پمپ آب دیگر نمی‌تواند مایع را پمپاژ کند و عملاً از کار خواهد افتاد. لازم است بدانید که خرابی پمپ، نه تنها سبب از کار افتادن پمپ می‌شود؛ بلکه گاهی اوقات نیز پمپ روشن بوده بدون اینکه نیروی جنبشی ایجاد کند. این حالت به علت عدم توانایی پمپ برای چرخاندن شفت در اثر آسیب می‌باشد.
برخی از علائم هشدار دهنده درباره خراب شدن بلبرینگ پمپ آب عبارت‌اند از:

 •  کاهش فشار پمپاژ دستگاه
 •  ایجاد آلودگی صوتی و صداهای ناهنجار غیرعادی
 •  ایجاد لرزش شدید در پمپ
 •  عدم پمپاژ شدن آب
 •  در بخش‌ میانی تماس یاتاقان و محور داخل پمپ، اختلال ایجاد شده است

له شدن بلبرینگ درنتیجه فشار جانبی به یاتاقان

تنش‌هایی که در پمپ آب ایجاد می‌شوند، به بلبرینگ فشار آورده و حرکت میدان متحرک این قسمت حول محور را مختل می‌کنند. نتیجتاً در مرور زمان این عامل سبب خرابی در گوی‌های بلبرینگ خواهد شد. همچنین تاب برداشتن یا شکستن پروانه، خراب شدن بدنه شفت و ایجاد مشکل در یکی از دو بلبرینگ سبب ایجاد اختلال در مکانیزم کلی پمپ می‌گردد.

له شدن بلبرینگ درنتیجه نقش در سیستم روغنکاری

چنانچه نقصی در بخش فنی سیستم روغن کاری بلبرینگ وجود داشته باشد، بلبرینگ آسیب‌پذیرتر خواهد بود. این عامل به علت خشک شدن این قطعه رخ می‌دهد و یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که سبب مختل شدن کارکرد دستگاه می‌شود. زمانی که کاسه نمدی آب بند از هم گسسته می‌شود، گریس ماهیت اصلی خود را از دست داده و قفسه‌های بلبرینگ خشک خواهد شد. امکان آن وجود دارد که هردوی بلبرینگ‌ها از قفسه خارج گردند. نتیجه تمامی این اتفاقات نیز خرابی پمپ خواهد بود.

صدای ناهنجار بلبرینگ پمپ آب

زمانی که بلبرینگ‌ پمپ در حین کار کردن، صداهایی غیرعادی را ایجاد می‌کند؛ نشانگر آن است که این قطعه دچار اختلال شده است. درواقع صداهایی که به گوش می‌رسد، می‌تواند ناشی از آسیب به خط متحرک بلبرینگ باشد؛ به همین دلیل می‌باشد که عناصر دوار در زمان چرخش از بلبرینگ می‌‌پرند و سبب ایجاد نویز می‌گردند. دلایل گوناگونی برای صداهای ناهنجار بلبرینگ مطرح می‌شود که شایع‌ترین آنان، آلودگی است.
امکان دارد که در هنگام نصب بلبرینگ به کثیفی محل کار توجه نکرده باشید و این آلودگی در بخش‌های کنار بلبرینگ باقی مانده باشد.
مورد بعدی که مطرح می‌شود، آن است که در زمان روغن کاری بلبرینگ‌، ممکن است که محافظ و واشر بلبرینگ ضربه دیده باشد؛ که در این حالت این حفاظ‌ها و واشرها تأثیر چندانی در جلوگیری از ورود آلودگی نخواهند داشت. اغلب اوقات این مشکل در محیط‌هایی که آلودگی زیاد وجود دارد، اتفاقی می‌افتند. به علاوه تمام این موارد، ممکن است که در طی فرآیند روغنکاری نیز آلودگی ایجاد شود؛ به بیان دیگر، وجود هرگونه ذرات جامد در گریس یا روغن سبب ایجاد خرابی بلبرینگ خواهند شد. چنانچه این ذرات وارد مسیر حرکت بلبرینگ شوند، سبب پرش عناصر حرکتی شده که نتیجتاً صداهایی غیرعادی تولید خواهند شد.

قیمت بلبرینگ پمپ آب چقدر است؟

بهای بلبرینگ پمپ آب باتوجه به کیفیت آن متغیر است. چنانچه شما قصد داشته باشید که برای طولانی مدت و به طور مداوم از پمپ آب خود استفاده کنید؛ بهتر است که برترین نمونه آن را خریداری کنید. هرچه کیفیت یک نوع بلبرینگ پمپ بالاتر رود، قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد. شما می‌توانید از طریق برقراری تماس با متخصصان این حوزه از قیمت بلبرینگ اطلاع یابید.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، بلبرینگ پمپ آب یکی از حیاتی‌ترین قطعات موجود در پمپ‌های آب خانگی می‌باشد. این قطعه دارای انواع گوناگون بوده و در درجه‌های کیفی مختلفی ساخته شده است. چنانچه پس از مدتی، بلبرینگ پمپ شما دچار خرابی شد، بهتر است که برترین نمونه بلبرینگ را خریداری کنید. چراکه اگر این بخش بتواند به درستی کار کند، عملکرد درست پمپ شما نیز تضمین خواهد شد.

سوالات متداول

 • آیا پمپ آب بدون بلبرینگ کارایی دارد؟

خیر، این دسته از پمپ‌ها برای ارائه کارایی مناسب باید ضرورتاً از بلبرینگ مخصوص کمک بگیرند.

 • چه عواملی بر قیمت بلبرینگ پمپ آب تاثیر می‌گذارد؟

کیفیت، جنس مواد اولیه و همچنین نوسانات ارزی، بر روی قیمت این قطعات تاثیر بالایی دارند.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: