0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

عیب یابی گیربکس صنعتی

دسته بندی :تعمیر و نگهداری ۲۱ مرداد ۱۴۰۲ مهدیه عرب نژاد 482
خرابی چرخ دنده گیربکس صنعتی

از آنجایی که گیربکس‌های صنعتی در فواصل‌های زمانی نزدیک به هم دچار خرابی می‌شوند، چنانچه شما مشکل را در زمان درست حل نکنید، درگیر آسیب‌های جدی‌تری خواهید شد. عیوبی که متوجه گیربکس‌های صنعتی می‌شوند، باید به درستی تشخیص داده شوند تا در کمترین زمان ممکن به همراه کمترین هزینه رفع گردند. ما قصد داریم تا در این مقاله به روش‌های عیب‌یابی‌ گیربکس صنعتی بپردازیم. با ما همراه باشید.

عیوبی که ممکن است برای گیربکس صنعتی ایجاد شوند؛

هرچقدر که هم شما سعی کنید تا از دستگاه صنعتی خود به خوبی استفاده کنید، باز هم ممکن است مشکلاتی رایج برای گیربکس‌های صنعتی رخ دهد؛ چراکه این تجهیز دارای قطعات بسیار حساسی بوده و در صورت کم توجهی به مکانیزم آن، روند کار مختل خواهد شد. در ادامه به عیوب محتمل برای گیربکس‌های صنعتی می‌پردازیم.

ایجاد صدای غیر عادی

اولین علت ایجاد صدای غیر عادی برای میزان روان‌کاری کم گیربکس است. در این شرایط چنانچه حس کردید که روغن درون دستگاه به حداقل رسیده است، باید تا نیمه پوسته روغن را تنظیم کنید. دومین علت برای ایجاد آلودگی صوتی توسط گیربکس، خرابی خار یا جاخار می‌باشد. برای حل این مسئله ضرورتاً خار را تعویض کنید و نمونه‌ای را برگزینید که دارای لقی نباشد.
چنانچه اشکالی در قطعات دستگاه ایجاد شود نیز صداهایی ناهنجار از گیربکس صنعتی بلند می‌شود. جهت برطرف کردن این مسئله یاتاقان بندی، اتصالات الکتریکی، راهنماها، ریل‌ها و دیگر اجزای مهم دستگاه را بررسی کنید و از درستی مکانیزم گیربکس اطمینان حاصل نمایید.
مورد بعدی که سبب ایجاد صدای غیر عادی گیربکس صنعتی می‌شود، وجود جرم در‌ آن است. چنانچه این اتفاق افتاد، لازم است تا روغن را تخلیه کنید و پس از شستن آن دوباره روغن را تنظیم نمایید. چنانچه قطعات گوناگون دستگاه شل باشد نیز صداهایی ناهنجار از آن به گوش‌می‌رسید که در این شرایط باید ضرورتاً قطعات را سفت کنید. آخرین موردی که برای صداهای بالای ایجاد شده از گیربکس صنعتی مطرح می‌شود، آن است که چرخ دنده گیربکس آسیب دیده باشد. این مورد تنها با تعویض چرخ دنده بر طرف خواهد شد.

لرزش غیر عادی گیربکس صنعتی

همانطور که می‌دانید، گیربکس‌ها بخشی حیاطی از دستگاه‌های صنعتی می‌باشند. چنانچه لرزشی غیر عادی متوجه گیربکس‌های صنعتی شود، سناریوهای زیر محتمل خواهند بود:

 •  محل نصب گیربکس شل می‌باشد: در این حالت در اسرع وقت لازم است تا تمامی پیچ و مهره‌های دستگاه را سفت کنید. اگر مسئله رفع نشد، باید ضرورتاً تمامی پیچ و مهره‌ها را تعویض کنید.
 • اتصالات ورودی به گیربکس خراب شده است: تعویض و کمک گرفتن از یک متخصص در حوزه‌های صنعتی می‌تواند کمک بالایی به درست شدن اتصالات ورودی کند.

دمای بالای گیربکس صنعتی

اگر دمای گیربکس غیرعادی تنظیم شده باشد، اختلالاتی اساسی در روند کار پیش خواهد آمد. اولین دلیل بالا بودن دمای دستگاه، آن است که دمای محیطی که گیربکس در‌ آن وجود دارد، بسیار بالاست. در این شرایط لازم است تا حتماً از روغن‌های مناسب بهره ببرید یا اینکه نوع گیربکس را تغییر دهید.
اگر شما از یک نوع روغن یا روان‌کار نامناسب بهره بگیرید، دمای گیربکس بالا خواهد رفت. برای رفع این مسئله باید ضرورتاً از روغنی که بر روی دفترچه راهنما نوشته شده است، استفاده نمایید.
آخرین دلیلی که برای دمای بالای گیربکس مطرح می‌شود، به کار گیری گیربکس تا اندازه‌ای بیش از توان آن است. حتماً کاتالوگ را بررسی کنید تا دچار اشتباهاتی در روند استفاده از گیربکس نشوید.

دمای بالای بیرینگ‌ها

چنانچه دمای بیرینگ‌ها نیز از یک حدی تجاوز کند، کارکرد دستگاه مختل خواهد شد. در این شرایط اولین علت می‌تواند آن باشد که بار شعاعی زیاد بوده است؛ جهت بر طرف کردن این مشکل باید بار شعاعی گیربکس را کم کنید، از یاتاقان‌بندی مناسب بهره بگیرید و چنانچه مشکل رفع نشد، گیربکس‌ را با نمونه بزرگ‌تر تعویض نمایید. همچنین ممکن است در شرایطی که مقدار روان کار کم باشد، دمای بیرینگ بالا رود. برای رفع این مشکل حتماً میزان روغن را به حدی قابل قبول برسانید.

نشت ر‌وغن در گیربکس‌های‌ صنعتی

داشتن نشتی ممکن است برای تمامی دستگاه‌های صنعتی به وجود بیاید. اولین دلیلی که سبب اینگونه نشتی می‌شود، نامناسب بودن حالت نصب با جای درپوش روغن می‌باشد که جهت رفع این مسئله باید ضرورتاً محل درپوش روغن را کنترل نمایید. دومین مسئله‌ای که سبب نشتی روغن می‌شود، شل بودن درپوش‌هاست که باید حتما جهت حل این مشکل درپوش را سفت نمایید. همچنین توجه داشته باشید که بالا بودن بیش از حد میزان روغن در گیربکس‌های صنعتی سبب نشت آن شده و لازم است تا سطح روغن را تا نیمه کم کنید.

عیب یابی گیربکس صنعتی چگونه انجام می‌شود؟

چنانچه راه‌ حل‌های گفته شده را امتحان کردید؛ اما همچنان مسائل و مشکلات مرتبط به گیربکس حل نشد، باید ضرورتاً از یک متخصص در زمینه گیربکس‌ها صنعتی کمک بگیرید. عیب یابی گیربکس‌ها فرایندی بسیار مهم بوده؛ چراکه در شرایط بی توجهی به عیوب رخ داده، ممکن است به طور کلی دستگاه از کار بی‌افتد.

جمع بندی

همانطور که در متن بالا گفته شد، گیربکس‌های صنعتی دارای قطعاتی حساس بوده و شما باید ضرورتاً پیش از ایجاد هرگونه مشکل جدی اقدام به تعمیر دستگاه کنید. ممکن است در ابتدا صدای بلند گیربکس برایتان عادی باشد. اما باید این نکته را بدانید که مسائلی که سبب از کار افتادگی کلی دستگاه می‌شوند، همین مسائل ریز و پیش پا افتاده هستند. در نتیجه عیب یابی گیربکس‌ها را جدی بگیرید.

سوالات متداول

 • آیا عیب یابی دوره‌ای گیربکس‌های صنعتی ضروری است؟
 • بله، شما باید چندوقت یکبار دستگاه را چک کنید تا مشکلات جدی برای گیربکس صنعتی پیش نیاید.
 • چگونه باید گیربکس‌های صنعتی را عیب یابی کرد؟
 • لازم است تا شما باتوجه به روش کار یا اختلالاتی که برای دستگاه ایجاد می‌شود، بیابید که مشکل کجاست و برای حل کردن آن اقدام کنید.
راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: