0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

موتور کولر آبی

دسته بندی :معرفی محصولات ۱۸ تیر ۱۴۰۱ معصومه سلیمی 961
موتور کولر

بیشترین کاربرد کولرهای آبی در مناطقی با آب وهوای نیمه خشک یا خشک است. یکی از مهم ترین اجزای کولرهای آبی موتور آن است که در نحوه ی کارکرد کولر و کیفیت آن تاثیر بسزایی دارد. می توان گفت که موتور کولر آبی از جمله حساس ترین بخش های آن بشمار می آید زیرا وظیفه اصلی خنک کردن، سرعت و حجم باد خروجی را بر عهده دارد..

در این محتوا اطلاعات کامل تری در زمینه انواع موتورهای کولر آبی، نحوه عملکرد و کیفیت آن ها، راه های محافظت و… در اختیار شما قرار می دهیم.

دسته بندی موتور کولر آبی

موتورهای کولر آبی را بر دو اساس دسته بندی می کنند. یکی از این تقسیم بندی ها بر اساس قدرت موتور می باشد که به ترتیب همین توان و قدرت، دارای چهار نوع است.

 • مدل اول 1/4 اسب بخار
 • مدل دوم 1/3 اسب بخار
 • مدل سوم 1/2 اسب بخار
 • مدل چهارم 3/4 اسب بخار

معمولاً موتورهایی با قدرت 3/4 اسب بخار قوی تر از بقیه بوده و کاربرد رایج تری در کولر آبی دارد. زیرا ظرفیت این دسته از موتور ها نسبت به بقیه بالاتر است و سرمایش بیشتری را به دنبال دارد.

نوع دیگر دسته بندی موتورها بر اساس نحوه عملکردشان است که به دو دسته 1-  خازن دائم کار 2- موتور با سیم پیچ راه انداز  تقسیم بندی می شوند.

موتور خازن دائم کار یکی از انواع موتورهای کولر آبی می باشد که موتور آن دو دور با خازن است. در این دسته خازن و سیم پیچ کمکی و سیم پیچ اصلی تعبیه شده اند. وقتی که کولر در حالت دور تند یا دور کند کار می کند خازن و سیم پیچ کمکی آن حرکت می کنند. دلیل نام گذاری آن به دائم الکار نیز همین مساله است که سیم پیچ و خازن دائما در حال فعالیت می باشند.

عملکرد مدل دوم نیز بدین صورت است که با آغاز کار کولر،  سیم پیچ راه انداز و سیم پیچ اصلی هم زمان کار خود را آغاز می کنند. پس از گذشت زمان مناسبی که کولر به سرعت ایده آل رسید، سیم پیچ راه انداز خارج شده و سیم پیچ اصلی جای آن را می گیرد و به تنهایی باعث چرخش کولر می شود.

اهمیت انتخاب درست موتور کولر

انتخاب درست موتور برای کولر آبی یا گازی بسیار حائز اهمیت است. زیرا این موتور وظیفه سرعت و حجم هوای پرتابی به داخل محیط را دارد. درنتیجه هر چه موتور انتخابی باکیفیت تر بوده و متناسب با محیط مورد استفاده انتخاب شده باشد، سرمای بهتری را از آن می گیریم.

اگر موتور دارای جنس و کیفیت خوبی نباشد و یا به طور صحیح با محیط انتخاب نشده باشد، خنک سازی به مشکل بر می خورد و یا حتی ممکن است شاهد سروصدای زیاد یا دیگر نقص ها در محفظه کولر شویم.  به طورکلی انواع موتورهای کولر آبی دارای طول عمر بالایی هستند و تا چندین سال به درستی فعالیت می کنند.  اما این طول عمر بالا مستلزم به نگهداری درست و سرویس به موقع کولر و موتور آن می باشد.

در طول مدت فعالیت کولر آبی عواملی مانند رسوبات موجود در آب، آلودگی های هوا، نوسانات برق، قرارگیری در معرض آفتاب شدید یا باران و … باعث ایجاد اختلال در کولر و موتور آن می شود . درنتیجه این رسوبات و گردوخاک ها  در بازه های زمانی معین باید خارج گردیده تا فرسایش موتور و کولر را نداشته باشیم.

چگونه بهترین موتور را برای کولر آبی خود انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین موتور کولر آبی توجه به چند نکته بسیار مهم است.

 • مورد اول این که توان دینام را باید با ظرفیت کولر متناسب انتخاب کرد. همان طور که گفتیم در یکی از دسته بندی ها، موتورها را براساس توانشان به چهار دسته تقسیم می کنند.  شما می توانید با مقایسه ظرفیت کولر خود و ظرفیت و توان موتور بهترین موتور کولر را انتخاب کنید .معمولاً ظرفیت پیشنهادی برای موتور 1/4اسب بخار بین 2500-3000 ، برای موتور 1/3 اسب بخار بین 3000-3500  ، برای موتور 1/2 اسب بخار بین 4000-5000 و برای موتور 3/4 بخار بین 6500-7000 می باشد.

البته این اعداد به مقدار جزئی قابل جابه جایی و چشم پوشی هستند.  اما رنج  کلی آن ها به نحو گفته شده است . تناسب بین این اعداد باعث می شود که بهترین موتور کولر آبی را انتخاب کرده و کولر شما مدت زمان بسیار طولانی بدون خرابی و باکیفیت مناسب کار کند .

 • مورد بعدی توجه به محیطی است که کولر آبی در آن در آن قرار گرفته است. توصیه می کنیم که موتورهای با ظرفیت بالا و توان خروجی بالا را برای محیط هایی با مساحت بالا استفاده کنید.
 • نکته بعدی توجه به برند و کیفیت خود کولر آبی و موتور آن می باشد . خرید از برندهای نام آشنا که دارای رضایت بالای مشتریان اند باعث می شود که کولرآبی شما به طور تضمینی کار کند و در کوتاه مدت دچار خرابی موتوریا خود کولرپ نشوید . برندهای معروف زیادی در داخل کشور در زمینه فروش موتور کولر آبی فعالیت می کنند که توانسته اند رضایت شمار بالایی از مشتریان را به خود جلب کنند.
 • بلبرینگ و بوش از دیگر عوامل مهم برای خرید موتور کولر آبی هستند. توجه به بلبرینگ و بوش، جنس و کیفیت این قطعه ها به طور مستقیم بر روی عملکرد موتور کولر آبی و به دنبال آن خود کولر تاثیر دارد. خرابی یا نقص در هرکدام از این اجزا باعث نقص عملکرد در موتور و کولر می شود.
 • کلاچ و خازن راه انداز نیز از دیگر عوامل مهم برای انتخاب موتور کولر آبی می باشند.  همان طور که در دسته بندی ها گفتیم کولر آبی برای فعالیت و حرکت خود نیاز به کلاچ و خازن راه انداز دارد . ازآنجایی که این قطعات در هنگام روشن بودن کولر دائماً در حال فعالیت اند، باید دارای کیفیت مناسب و جنس عالی باشند.

قیمت موتور کولر آبی

رنج قیمت موتور کولرها با توجه به توان و کیفیت و مدل آن ها متفاوت می باشد. این قیمت به طور مستقیم با موارد گفته شده در ارتباط است. هرچه موتور توان بالاتر داشته باشد و یا از کیفیت بهتری برخوردار باشد قیمت بالاتری نیز دارد. در بعضی از موتورها از تکنولوژی های پیشرفته استفاده شده که به واسطه آن ها مصرف کمتر انرژی و برق را داریم . این موارد نیز بر روی قیمت موتور تاثیر گذار می باشند.

 برای محافظت از موتور کولر چه کارهایی باید کرد؟

همان طور که گفتیم موتور کولر آبی مهم ترین بخش برای کارکرد درست یک کولر می باشد. درنتیجه محافظت از این قطعه باعث افزایش عمر کولر و استفاده بیشتر از آن می گردد. خرابی و آسیب به موتور کولر هزینه های زیادی را برای تعمیر یا تعویض آن به دنبال دارد، به همین منظور توصیه می کنیم که موارد زیر را مورد توجه قرار دهید تا متقبل هزینه های اضافی نشوید.

 • نصب توسط افراد متخصص

نخستین قدم برای استفاده از یک کولر نصب آن است. دقت کنید که نصب اولیه موتور و کولر باید توسط نصاب و افراد فعال در این زمینه انجام شود . هیچ گاه به طور شخصی برای اتصال موتور کولر آبی خود کولر اقدام نکنید ،زیرا ممکن است با اشتباه کوچکی دستگاه شما کارکرد خود را ازدست داده و خراب شود.

نحوه اتصال سیم ها به هم و به برق یا اتصال قطعات مختلف بسیار مهم بوده و کوچترین اتصال اشتباه ممکن است ضرر بزرگی به دستگاه بزند.

 • گذاشتن پوشش بر روی کولر و موتور

معمولاً کولر در محیط بیرون منزل قرار می گیرند و در معرض گرد و خاک یا باران و… هستند. برای طول عمر بیشتر می توانید از پوشش های محافظ کولر بر روی آن استفاده کنید. این پوشش ها علاوه بر محافظت از موتور در مقابل آفتاب و  باران و برف ، مانع ورود گردو خاک و آلودگی ها به داخل موتور می شوند.

 • کنترل اتصالات

از دیگر مواردی که باید به آن توجه کرد کنترل اتصالات کولر و موتور آن به برق می باشد.  هر گونه مشکل در برق و اتصال آن می تواند باعث خرابی یا سوختن موتور کولر و درنتیجه هزینه بالا جهت تعویض آن گردد. برای جلوگیری از این مشکل توصیه می کنیم از محافظ های برق استفاده کنید .

سخن پایانی

موتور کولر آبی از جمله مهم ترین اجزای کولر به منظور کارکرد درست آن به شمار می آید.  این که توان موتور چقدر بوده و برای چه محیطی از آن استفاده می شود، بر میزان سرمایش محیط تاثیرگذار است. برای انتخاب درست موتور کولر آبی نیاز است که به توان و ظرفیت موتور و کولر توجه شده و تناسب این دو را با یکدیگر رعایت گردد. موتور های کواور آبی در 4 توان مختلف وجود دارند .

علاوه بر توجه به تناسب موتور و خود کولر، نصب، تعمیر و سرویس این وسیله باید به کمک افراد متخصص و باتجربه انجام شود. به منظور افزایش کارایی و طول عمر بیشتر موتور کولر آبی می توان از محافظ استفاده کرد تا موتور از آب و باد و گرما و گردوخاک در امان بماند.  علاوه براین سرویس به موقع باعث عملکرد بهتر و عدم خرابی دستگاه شما می شود.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: