0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

الکتروموتور

دسته بندی :معرفی محصولات ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ Hajar Azami 408
الکتروموتور

مقدمه

 در زندگی ماشینی امروز  هر حرکتی نیازمند یک الکتروموتور است. الکتروموتور یا دینام  وسیله ای است که جریان الکتریکی را با استفاده از اصول و قوانین الکترومغناطیس،  به نیروی مکانیکی خطی یا چرخشی تبدیل میکنند. یعنی وسیله ای است که با استفاده از نیروی برق باعث به حرکت در آمدن وسیله ای دیگر میشود.

الکتروموتور 

همانطور که گفتیم مکانیسم عملکرد الکتروموتور ها بدین صورت است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند، این ابزارها به عنوان یک موتور الکتریکی شناخته می شوند و وسیله ای بسیار ضروری برای تولید نیروی حرکتی، مکانیکی و چرخشی هستند. مجموعه فعل و انفعالاتی که درون میدان های مغناطیسی و الکتریکی یک الکتروموتور رخ می دهد، باعث می شود که برای دستگاه های مختلف به خصوص برای مته های بی سیم یا دیگر ابزارهای شارژی بسیار کاربردی و مهم باشند.

به طور کلی هر الکتروموتور از دو بخش اصلی روتور و استاتور تشکیل می شود.

الف) استاتور :

 در زبان انگلیسی استاتور به معنای ساکن می باشد و به بدنه موتور که حرکتی ندارد گفته می شود. استاتور ها در واقع یک استوانه توخالی بوده که از چند لایه فازی ساخته شده اند. درون استاتور موتور الکتریکی به طور ثابت و محکم قرار گرفته است.

بدنه الکتروموتور ها در دو پوشش آلومینیومی و چدنی در بازار موجود هستند، هر کدام از این پوشش ها بر اساس ویژگی هایی که دارند دارای مزایا و معایبی هستند. معمولاً الکتروموتورهای سبک و کوچک با کارکردی محدود و توان پایین را از بدنه های آلومینیومی می سازند. در مقابل الکتروموتور های سنگین برای کارکرد وسیع و استفاده در صنایع بزرگ را از پوسته چدنی می سازد. دلیل این پوسته مقاومت بالا در مقابل عواملی مانند ضربه، خوردگی، لرزش و … نسبت به پوشش آلومینیومی است.

 اما پوسته آلومینیومی زیبا و سبک بوده و عواملی مانند انتقال حرارت در آن بهتر از چدن صورت می گیرد، در نتیجه از جنس آلومینیومی در محیط های گرم استفاده بیشتری می شود. پس برای انتخاب جنس بدنه باید عوامل محیطی و محل اتصال الکتروموتور را مورد توجه قرار داد.

ب) روتور:

در زبان انگلیسی روتور به معنای چرخان و متحرک می باشد، در واقع این بخش از ورقه های نازک فولادی و فلزی تشکیل شده است که داخل آن ها هسته های از جنس های مختلف مانند آلومینیوم یا مس قرار می گیرد. در بعضی مواقع به جای روتور از کلماتی نظیر شفت یا آرماتور هم استفاده می کنند. موتور به طور کاملاً دقیق بر روی شفت قرار می گیرد وشفت تحت تاثیر نیروی مغناطیسی داخل استاتور به گردش و دورن در می آید.

حال این سوال پیش می آید که روتور چگونه در داخل استاتور به گردش درمی آید؟

 برای به گردش در امدن روتور نیاز است که دو طرف شفت خروجی قطعاتی با نام بلبرینگ قرار بگیرند، این قطعات باعث حرکت دورانی و پیوسته می گردند. درواقع اساس کار الکتروموتور با این صورت است که وقتی که یک هادی حامل جریان الکتریسیته تحت تاثیر یک میدان مغناطیسی قرار می گیرد، نیرویی بر آن هادی حامل جریان از طرف میدان مغناطیسی اعمال می شود که باعث به وجود آمدن انرژی مکانیکی می شود. به بیانی دیگر، با استفاده از قانون ساده جذب قطب های همنام و دفع قطب های ناهمنام در مغناطیس؛ نیروی الکتریکی رابه نیروی مکانیکی تبدیل میکنند.

اجزای الکتروموتور

 1. اجزای الکتروموتور

  الکتروموتورهای صنعتی از چند جزء حیاتی تشکیل شده اند، این اجزاء الکتروموتور را قادر می سازند تا انرژی الکتریکی را به طور موثر به انرژی مکانیکی تبدیل کند. در حالی که موتورهای الکتریکی از نظر شکل و نوع متفاوت هستند، بسیاری از آنها شامل قطعات و مجموعه های زیر هستند :

  • سیم پیچ
  • محور موتور مرکزی
  • بلبرینگ و غلتک (برای کاهش اصطکاک و سایش)
  • برس (در موتورهای DC)
  • پایانه ها (قرار گرفته روی روتور، قسمت گردان یا استاتور، جزء ثابت)
  • قاب و سپرهای انتهایی
  • منبع تغذیه الکتروموتور
  • آهن ربا
  • تغییر دهنده جهت برق( سوئیچ)
  • زغال هدایت کننده
  • آرمیچر

  حال به بررسی چند مورد از این اجزا حیاتی در الکتروموتور ها می پردازیم:

  • روتور و استاتور

  در مورد روتور و استاتور در بخش قبل توضیحاتی دادیم، همان طور که گفتیم روتور بخش متحرک دستگاه بوده که دارای قسمت های هدایت کننده جریان می باشد. این قسمت ها جریان را حمل کرده و پس از آن با میدان مغناطیسی استاتور هماهنگ شده و نیروهایی جهت چرخش شفت را به وجود می آورند. استاتور نیز که بخش ثابت مدار الکتروموتور را برعهده دارد از سیم پیچ ها و آهنرباهای دائمی تشکیل شده است و دارای ورقه های نازک فلزی بوده که با نام لامینیت خوانده می شوند.

  • بلبرینگ

  بخش حیاتی دیگر در موتورهای الکتریکی بلبرینگ می باشد، این قسمت وظیفه پشتیبانی از روتور در موتور را برعهده دارد و به آن اجازه می دهد تا حول محور خود به چرخش در آید. بلبرینگ توسط محفظه موتور محافظت می شود و بین محور یاتاقان و روتور داخل استاتور محفوظ هستند. این قطعه از دو طوقه تشکیل شده است، یک طوقه ثابت بوده و به استاتور متصل می باشد اما طوقه دوم متحرک بوده و بر روی محور متصل به روتور قرار می  گیرد کهاین طوقه همراه با چرخش روتور به گردش در می آید.

   بلبرینگ های استفاده شده در الکتروموتور های مختلف دارای مدل های متفاوتی هستند از جمله مدل های آن می توان به بلبرینگ مدل بوش و کاسه نمد اشاره کرد.

  • سیم پیچ ها

  سیم پیچ مجموعه سیم هایی هستند که در بخش داخلی قرار می گیرد و به طور معمول یک دور پیرامون هسته مغناطیسی آهنی نرم پیچیده می شود. وظیفه اصلی این سیم ها دریافت جریان برق از قطب های مغناطیسی است. سیم پیس انرژی مغناطیسی مورد نیاز برای به حرکت درآمدن محور مرکزی الکتروموتور را تامین می کند. در الکتروموتور هایی که در ابعاد کوچک می باشد حدودا ۱۵۰ کیلو وات سیم استفاده می شود که جنس آن ها به طور معمول از سیم لاکی مس است، در مقابل موتور هایی با توان بالاتر دارای سیم های قوی تر هستند.

الکتروموتور ها از نظر جریان مصرفی به دو دسته عمده تقسیم می شوند:

 • Direct Current یا جریان مستقیم DC
 • Alternative Current یا جریان متناوب AC

موتور DC یا جریان مستقیم؛ دارای آرمیچری از جنس آهنربای الکتریکی است. یک سوییچ گردشی( کموتاتور) جهت جریان الکتریکی را در هر سیکل (کوچکترین قسمت موج که دائماُ تکرار میشود یک سیکل نام دارد.) دو بار برعکس می کند ،این کار باعث به وجود آمدن آهنربا های الکتریکی میشود.

 در آرمیچر، آهنربای دائمی را در بیرون آرمیچر جذب و دفع کنند. سرعت دوران موتور DC به گشتاور ترمزی بستگی دارد. 

کاربردی ترین دینام مورد استفاده در صنعت و خانگی، الکتروموتورهای القایی AC هستند.

مزایای استفاده از الکتروموتورهای AC

 1. طراحی ساده و مستحکم
 2. قیمت مناسب
 3. هزینه نگهداری پایین
 4. اتصال آسان و کامل به یک منبع تغذیه

موتورهای AC یا القایی در صنعت تنوع زیادی دارند.با اینکه موتور AC طراحی آسان تری نسبت به الکتروموتور DC دارد. ولی کنترل سرعت و گشتاور در همه الکتروموتور AC به درکی عمیق تر در طراحی و مشخصات در این نوع موتورها نیاز دارد.

 الکترو موتور ها انواع مختلفی دارند . نحوه قرارگیری هادی ها و میدان ها از نمونه بارز این تفاوت ها است.

 الکتروموتور صنعتی 

همانطور که میدانید اکثر وسیله های برقی هم نمونه مصرف خانوار دارند هم نمونه صنعتی .الکتروموتور نیز از این قاعده مستثنا نیست .

از نمونه های  صنعتی موتورالکتریکی در توربین ها، ابزارهای برقی، دینام، کمپرسورها، دستگاه های نورد، کشتی ها، انتقال دهنده ها، دمنده ها، فن ها، ابزارآلات، کمپرسورها، دستگاه های نورد، کشتی ها، انتقال دهنده ها، کارخانه های کاغذ سازی ،پمپ ها، کارخانه های کاغذ سازی، آسیاب، کامیون های چنگال، کلاچ، ربات، وینچ و بالابر  استفاده میشود.

از مهمترین دستگاههای که  در تجهیزات تهویه و خنک کننده گرمایش (HVAC)، وسایل نقلیه موتوری و لوازم خانگی استفاده میشود الکتروموتور است. پس در نتیجه یکی از اصلی ترین پیشرفت های علم مهندسی است.

الکتروموتور تک فاز

الکتروموتور تک فاز و سه فاز به دو صورت ،با سیم پیچی معمولی و سیم پیچی همراه خازن قابل نصب است . این انتخاب که از کدام الکتروموتور استفاده کنید به نیاز شما بستگی دارد.از آنجایی که برق مصرفی خانه ها و دفاتر از نوع تک فاز هستند .از الکتروموتور تک فاز به طور گسترده در دفاتر و خانه ها استفاده می شود .از مزایای الکتروموتور تک فاز به قابل اعتماد بودن بادوام و ارزان بودن و ساده بودن مشخصات که ساخت و تعمیر آسان را در پی دارد می‌توان اشاره کرد.

الکتروموتورهای تکفاز با استفاده از دو منبع تغذیه تک فاز که حاوی دو نوع سیم کشی گرم و خنثی هستند کار می‌کنند. منبع تغذیه الکتروموتور تک فاز متفاوت است و عددی ثابت ندارد . حداکثر توان آنها تا سه کیلووات هم میتواند باشد.

انواع الکتروموتور تک فاز

 1. موتور‌های القایی تک فاز با فاز شکسته
 2. موتور‌های القایی با خازن راه انداز
 3. موتور القایی با خازن دائم کار
 4. موتور‌های القایی دو خازنی 
 5. موتور القایی قطب چاک دار

الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور سه فاز از قوی ترین نوع موتورهای القایی است که به آن  موتور ناهمزمان نیز گفته می‌شود. با قیمت مناسبی که الکتروموتور سه فاز نسبت به الکتروموتور تک فاز دارد. اولین انتخاب صنعتگران بوده و هست الکتروموتورهای سه فاز با توان هایی بین 1.3تا 100 از بخار با قفسه های سنجابی ساخته می شوند. نحوه عملکرد الکتروموتور سه فاز به این صورت است که دوران محور دینام باید سرعتی کمتر از فرکانس منابع تغذیه اعمال شده بر الکتروموتور باشد تا محور الکتروموتور به حرکت در بیاید .در موتورهای القایی ، استاتور از چهار قسمت یاتاقان های سر و ته، سیم پیچ ها، هسته مغناطیسی و بدنه استاتور تشکیل شده است.

اجزای دینام سه فاز 

درپوش محافظ پروانه، پروانه خنک کننده ،جعبه اتصالات (تخته کلم) درپوش جعبه اتصالات ،سرسیم ها،هسته استاتور ،پلاک موتور، بدنه استاتور که برای خنک شدن پرپره ساخته شده است، سیم پیچ استاتور، محور یا شفت ،درپوش یا قالپاق، یاتاقان بلبرینگ، درپوش بلبرینگ

الکتروموتور چینی

از آنجایی که برند های چینی در سال های اخیر قیمت رقابتی دارند از پرمصرف ترین انواع الکتروموتور در ایران به الکترونیک موتور چینی میتوان  اشاره کرد .تقریبا همه تولید کننده های ایرانی با الکتروموتور چینی آشنایی دارند.با اینکه در سال‌های اخیر الکتروموتورهای قابلی در ایران تولید می‌شود. اما در توان های پایین الکتروموتور چینی اولین گزینه برای خرید در بازار ایران به شمار می‌ آید.

خلاصه ای از آنچه در این مطلب گفته شد

هر حرکتی نیازمند یک الکتروموتور است. الکتروموتور یا دینام  وسیله ای است که جریان الکتریکی را با استفاده از اصول و قوانین الکترومغناطیس،  به نیروی مکانیکی خطی یا چرخشی تبدیل میکنند.

الکتروموتور از دو بخش اصلی روتور و استاتور تشکیل می شود.

الکتروموتور با استفاده از قانون ساده جذب قطب های همنام و دفع قطب های ناهمنام در مغناطیس؛ نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل میکنند.

از مهمترین دستگاههای که  در تجهیزات تهویه و خنک کننده گرمایش (HVAC)، وسایل نقلیه موتوری و لوازم خانگی استفاده میشود الکتروموتور است.

الکتروموتور تک فاز و سه فاز به دو صورت ،با سیم پیچی معمولی و سیم پیچی همراه خازن قابل نصب است . این انتخاب که از کدام الکتروموتور استفاده کنید به نیاز شما بستگی دارد.

پرمصرف ترین انواع الکتروموتور در ایران به الکترونیک موتور چینی میتوان  اشاره کرد .

منابع

www.norgren.com

electricmotorengineering.com

 

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لینک کوتاه:

به دلیل نوسانات قیمت لطفا قبل از ثبت سفارش قیمت را از طریق تماس تلفنی, ارسال پیام از طریق فرم داخل سایت یا واتس آپ استعلام کنید